Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
107 postów 4712 komentarzy

Lotna

Lotna - Kto trzęsie drzewem prawdy, na tego spadają obelgi i nienawiść -- Konfucjusz; Nie jesteśmy sobą, zamordowano nam rodziców, zamieniono nazwiska, wymazano pamięć, skazano na cudzość. -- Zorian Dołęga Chodakowski(1784-1825)

Polska idzie na wojnę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wszystkie arabskie media donoszą: Polska idzie na wojnę z ISIS !

Jak oświadczył minister obrony, Antoni Macierewicz, Polska weźmie udział w walce zbrojnej przeciwko Państwu Islamskiemu. Minister zapowiedział, że decyzja została dopiero podjęta, a szczegóły będą ustalane w nadchodzących tygodniach. Decyzja ma zostać przypieczętowana podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie.


a

 

Macierewicz poinformował o decyzji w przerwie spotkania z innymi ministrami obrony, których kraje są członkami NATO. Walkę z ISIS minister określił jako „istotne działania na południowej flance NATO”. Dodał także, że liczy na to, że Stany Zjednoczone i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością”.

Trwała obecność na wschodniej flance jest jednym z głównych kierunków polityki NATO. Chodzi o to, aby na terenie Polski były stale wojska NATO i Stanów Zjednoczonych
 – powiedział Macierewicz.

Macierewicz rozmawiał także z Ashem Carterem, sekretarzem obrony USA, w sprawie środków jakie Stany chcą przeznaczyć na obecność swych wojsk w Europie. W 2017 roku USA ma wyłożyć na ten cel 3,4 mld dolarów. Minister obrony chce, by część tej kwoty trafiła do Polski. Według niego, Carter miał stwierdzić, że „jest to rzecz do dyskusji”.

Podczas spotkania ustalono też, że wojska NATO na Bliskim Wschodzie zostaną wzmocnione. Ministrowie obrony przystanęli bowiem na propozycję USA i do walk w tym rejonie wysłane zostaną samoloty systemu wczesnego ostrzegania.

Powiązane:

 

Powyższa informacja była wczoraj mocno rozpowszechniana przez arabskie media.

Wojciech Szewko, ekspert z dziedziny terroryzmu, nie ma wątpliwości – decyzja o przyłączeniu Polski do koalicji przeciwko ISIS istotnie wpłynie na ryzyko zorganizowania zamachu terrorystycznego w naszym kraju.

aa

Za: //www.omon.pl/wiadomosci/723-wszystkie-arabskie-media-donosza-polska-idzie-na-wojne-z-isis

Data publikacji: 11.02.2016

źródło: //wolna-polska.pl/wiadomosci/wszystkie-arabskie-media-donosza-polska-idzie-na-wojne-z-isis-2016-02

Patrz także: //www.ibtimes.co.uk/war-isis-poland-join-fight-against-daesh-exchange-more-nato-troops-1543139

KOMENTARZE

 • Plan Goga i Magoga
  Nie tyle "idzie na wojnę" co realizuje nowy program USA- za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego uznaje Rosję i zmyślone Państwo Islamskie,twór USA i Izraela.
  Polska ,jak mięso armatnie , a nowa zwycięska partia PIS ma przekonać Polaków do ataków na Rosję .
  Tylko w tym dzikim -przemyślanym tańcu nie biorą pod uwagę upadku USA ,a co za tym idzie -odwetu ze strony FR. I nie będzie przebacz - ruski zatrzyma się nad wybrzeżem Francji.
 • PIS ! realizacja żydo-Kaczyńsko-Izraelskiej polityki
  Słowianie Lech Kaczyński w Izraelu powiedział ! że w Polsce każdy rząd
  będzie realizował politykę obrony Izraela i izraelskich interesów !!!!
  !
  UWAGA ! prezydent Duda [ksywka pistolet ] w Monachium powiedział !!
  że Rosja to agresor bo napadła na Krym i UWAGA UWAGA ! i że ROSJA
  bombarduje nalotami Syrię !
  !
  Słowianie !!!! Duda pistolet oskarża Rosję ze ma czelność robić naloty w obronie PRAWOWITEGO PREZYDENTA W SYRII !!! Oświadczam że tymi słowami Duda [ pistolet ] przestał być moim prezydentem !! to tylko kopia Komorowskiego ,tylko razy trzy ! [ Komorowski dał 300 tyś euro na Ukrainę a Duda [ pistolet ] od razu dał 1 mld euro z naszych podatków ! ]
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! WROGOWIE SŁOWIAN TO żydowscy LEWACY GLOBALIŚCI ! Apel ! masowo uzbrajajmy sie w broń palną !!
 • ISIS to najemna armia amerykanska, Polska wiec bedzie jak ISIS na stracenie.
  Polska po stronie szatana.Do czego to doszlo! Polakom rozum udjelo.Za to kara Boga Polski nie ominie.
 • @staszek kieliszek 10:23:15
  Obawiałam się, że PiS poprowadzi Polskę na wojnę z Ukrainą, nie z Syrią. ale w sumie różnica niewielka, bo obie są wojnami by proxy z Rosją. A i tak nic straconego, bo na Ukrainie może się zrobić jeszcze bardziej gorąco i trzeba będzie wysłać polskie mięso armatnie do takiej czy innej bratobójczej walki, jak nie z Rosjanami, to ze zbuntowanymi przeciwko syjonistycznej mafii Ukraińcami.
 • @staszek kieliszek 10:18:10
  Ja w dyskusjach z kolegami na te tematy ciągle powtarzam: Polski już nie ma. To co pozostało to atrapa: hymn, sztandar, spektakl wyborów itp.

  Możliwości podejmowania decyzji we własnym narodowym interesie ten rząd nie ma. Aktualne decyzje wymierzone przeciwko narodowi:
  - zgoda na obniżenie zasiłków w Anglii,
  - niewynegocjowanie kolejnej nitki ropociągu przez Polskę,
  - apele prezydenta o budowę obcych baz na terenie Polski (wypisz wymaluj Targowica),
  - wsparcie banderowców na Ukrainie,
  - a teraz to zaangażowanie w wojnie przeciw Rosji w Syrii.

  To tylko najważniejsze. Zakładam uprzejmie, że polskie władze są rzeczywiście polskie, ale co do tego wcale nie jestem pewny.
 • @PiotrZW 10:43:22
  Póki my żyjemy, Polska istnieje.
  Rząd, w którym Polaków można pewnie policzyć na palcach, jest okupacyjny, skorumpowany i marionetkowy, a więc państwowość jest faktycznie w pełnym rozkładzie.
 • Polska nie idzie na wojnę
  Taka informacja ukazała się na rosyjskich, propagandowych stronach internetowych.
  Polska ma współpracować z koalicją w zakresie wywiadu wojskowego, a nie walczyć z ISIS, a tym bardziej z Rosją.
  Takie informacje rozpowszechniane w internecie, nie służą bezpieczeństwu Polski i są szkodliwe dla polskiej racji stanu.
  Chyba komuś marzy się powrót do Układu Warszawskiego.
 • @Talbot 11:05:08
  Zawsze się to nazywa współpracą z koalicją. Z jaką koalicją, się pytam, skoro ISIS jest tworem szkolonym przez CIA i finanasowanym z kieszeni Amerykanów?
  Dla polskiej racji stanu jest szkodliwe nie zachowywanie neutralności i pchanie palców między drzwi.
  Zamiast Układu Warszawskiego mamy NATO. Różnica taka, że z Układem Warszawskim nie poszliśmy na wojnę w Afganistanie, a z NATO tak.
 • WPS
  W ślad za bezrozumnymi działaniami „polskich polityków”, którzy dążą do wojny gospodarczej Polski z Rosją ( której skutek może byc tylko jeden: bieżące, nieodwracalne straty polskich firm i długookresowe straty dla polskich inwestorów i polskiego handlu na chłonnym rynku rosyjskim) dyspozycyjne, szowinistyczno-terrorystyczne oddziały banderowskich sukcesorów na Zachodniej Ukrainie dążą do komplikacji stosunków gospodarczych z Rosją.

  Banderowscy przystapili do blokady na zachodniej Ukrainie ciężarowego transportu z Rosji na Zachód.

  Jak widać żydowsko-polski rząd w Polsce ( Szydło, Waszczykowski, Macierewicz, Morawiecki i ska) oraz padro padrone J.Kaczyński koordynują dyrektywy żydowskich central w USA i Europie i prą do wojny z Rosją nawet po trupie Polski.

  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2720133&cid=8


  więcej:https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/02/13/rzady-zydow-w-polsce-mateusz-morawiecki/
 • @Lotna 11:28:24
  "z Układem Warszawskim nie poszliśmy na wojnę w Afganistanie, a z NATO tak."

  Ale poszliśmy wyzwalać Czechosłowację i Węgry...
  Czy nam się podoba NATO czy nie, to jednak jesteśmy jego sokusznikami.
  Czy nadal Polska ma ciągle zmieniać sojusze i błądzić w Europie jak dziecko we mgle?
  Ja sobie nie wyobrażam takiego ciągłego zmieniania sojuszników, bo jest to prosta droga do utraty niepodległości.
  Rosji nikt nigdy nie wierzył, jak historia sięga...
 • @ele 10:20:25
  Ile czasu Rosjanie prowadzą działania wojenne w Syrii? Niedługo minie 5 miesięcy. W tym czasie retoryka mediów głównego ścieku, zmieniła się o 180 stopni. Od słów zachwytu nad skutecznością operacji lotniczych, po potępienie zupełnie kłamliwie przedstawionych faktów. Nie wiem kogo chcą przekonać że to Rosja wywołała katastrofę i to z Rosją należy walczyć, chyba nie Polaków. Cztery miesiące to nie jest okres, w którym koncepcje, i wyobrażenia mogą zmienić się w swoje przeciwieństwo, jedynie pod wpływem argumentacji medialnej. Coś takiego było możliwe na kartach książki 1984, Orwella. Czyżby społeczeństwo przykute do telewizorów miało już tak bardzo wyprane mózgi, że biorą wszystko za dobrą monetę? Jeżeli tak, to chyba rzeczywiście dobrnęliśmy jako cywilizacja do swojego kresu.
  Z drugiej strony Rosja wcale nie jest taką niewinną ofiarą na jaką wygląda w świetle prorosyjskich publikacji. Wlazła do Syrii na własne życzenie i pięknie gra rolę nieustraszonej obrończyni demokracji, doprowadzając wspólnie z USA świat na krawędź nuklearnego konfliktu na światową skalę. Miała wiele innych opcji, ale skorzystała właśnie z takiej, która doskonale wpisuje się i w dawne przepowiednie i w nieuchronność konfliktu zbrojnego na wielką skalę. Nie można zapominać, że Rosjanie w myśl scenariusza, mają z nienawiścią w sercach walczyć z Zachodem. Dlatego z tej strony argumentacji, działania Rosji są prawe.
 • @Krzysztof Szotowicz 12:14:17
  A czy mógłby Pan objaśnić, jakie inne opcje w związku z Syrią miała do wyboru Rosja?
 • @staszek kieliszek 10:23:15
  Niech no nam pan objaśni, panie kieliszek, jak to jest. ISIS to armia amerykańska i jest po stronie szatana. A pan żeś synowca pierworodnego do armii posłał. Czyż pan też obstajesz po ciemnej stronie mocy?
 • @
  W mediach USA ukazały się ostatnie wypowiedzi Prezydenta Dudy na ten właśnie temat.
  " "I am as far as I can be from any decisions to send Polish soldiers anywhere. But let's remember that we are a member of NATO," Duda said.

  "If we want to be treated seriously in NATO, if we want our expectations to be respected we have to understand that other NATO member states also have their fears and interests in other parts of Europe and the world," he said.


  Co to znaczy? Polska przyłącza się do "koalicji przeciw ISIS" po to aby
  pomóc w sprawie rozmieszczenia wojsk NATO w Polsce a wysłanie wojsk nie jest zamierzane ale możliwe.
  ... i powiedzcie ze "oni" są głupi. Załatwiają dwie antypolskie sprawy za jednym razem. Wciągają Polaków w obcy konflikt z Muzułmanami oraz rozmieszczają obce wojska i "obce interesy" w Polsce.
  Na miejscu rodaków nie tylko sprawdzał bym polityczną przeszłość polityków pod względem powiązań z Rosją i dawnym PZPR ale także a może przede wszystkim czy politycy i osoby w dzisiejszym rządzie nie zdradzają Polski i nie są członkami lub czy nie sprzedają ojczyzny dla
  CIA, BND czy MI.
 • @Rzeczpospolita 12:53:41
  Pisałem już o tym niedawno.
  Zachód a zwłaszcza USA, jakby się rzeczywiście chciało jest niezwykle wdzięcznym chłopcem do bicia. Gdzie nie spojrzeć, tam kłamstwo i zbrodnie. O na przykład, masowa produkcja narkotyków w Afganistanie i ich dystrybucja poprzez wojskowe kanały na cały Świat (tak właśnie działały Kiejkuty).
  Ponieważ ten do cna zdemoralizowany zachód, tak chętnie stosuje sankcje gospodarcze wobec innych nacji pod byle pretekstem, ogłoszenie przez kraje BRICS embarga na dostawy metali ziem rzadkich z powodów ujawnionej publicznie kryminalnej działalności do krajów zachodniej (tzw łacińskiej) cywilizacji, zostałoby przyjęte ze zrozumieniem. Dodam tylko, że brak dostaw tychże metali do zachodniego przemysłu, rozkłada na łopatki cała zachodnią gospodarkę w czasie krótszym niż trwa obecna działalność Rosji w Syrii.
  I tak bez jednego wystrzału dumne USA musiałyby w pokorze słuchać nowych rozdających karty.
  Ale to tylko teoria. W praktyce i Rosja i USA grają w jednej drużynie - pewnie i Chiny też się do nich zaliczają. To co obserwujemy obecnie to teatr, aby żołnierze z obydwu stron mieli motywacje do zabijania.
 • @Stara Baba 14:38:38
  To jest retoryka pt. ,,nie chcem, ale muszem".

  Masz 100% racji mówiąc, że załatwiają dwie antypolskie sprawy za jednym zamachem, oczywiście na dodatek twierdząc, że to wszystko dla naszego dobra. A ,,naród głupi to kupi" zamiast ich wszystkich wywieźć na taczkach.
 • @Krzysztof Szotowicz 15:30:53
  ,,W praktyce i Rosja i USA grają w jednej drużynie - pewnie i Chiny też się do nich zaliczają. To co obserwujemy obecnie to teatr, aby żołnierze z obydwu stron mieli motywacje do zabijania."

  I w tym właśnie jest sedno, z tym że mowa nie o państwach, ale o ich okupacyjnych rządach będących na usługach syjonistow, którzy zawsze finansują obie strony uczestniczące w konfliktach wojennych i zawsze na każdej wojnie, bez względu na wynik, się bogacą. Przy okazji w czasie wojen polityka depopulacji przyspiesza kroku, a więc dla nich - same korzyści.
 • @chrisdigger 17:37:19
  Nie Żydówka lecz po części Polka której dziadek walczył w szeregach
  Błękitnej Armii Hallera. Gdyby losy potoczyły się inaczej walczył by przeciw armii niemieckiej.
 • @
  A co będzie jak "Państwo Islamskie" zdecyduje się na wojnę z Polską?
  ( I Rosjanie nie przyjdą z pomocą.)
 • @Pan podporucznik 14:18:03
  Gdy rzad przestaje reprezentowac narod jest zawsze nadzieja, ze armia wyaresztuje ten rzad.Tylko armia ma takie mozliwosci.Nieraz tak w przeszlosci bylo.W armii amerykanskiecj jak i polskiej wiekszosc ludzi jest uczciwych i myslacych.
 • @chrisdigger 17:37:19
  co to Maks ...gadasz ze sobą ?:)))
 • @trybeus 19:27:53
  Na to wygląda.
 • @staszek kieliszek 19:27:31
  Tylko trzeba tę armię mieć - armię, a nie kompanię reprezentacyjną.
 • @Lotna 20:03:24
  ludzka rzecz pogadać :))))

  a tymczasem w Ministerstwie Wojny...

  http://fakeposters.com.s3.amazonaws.com/results/2016/02/14/68wdpz0wgs.jpg
 • @trybeus 20:18:23
  Nie Ministerstwo Wojny, a Ministerstwo Pokoju (obok Ministerstw Prawdy, Miłości i Obfitości).
  MinisterstwomPrawdy napisało o wielkiej szansie dla Polski, czym ma być rozmieszczenie obcych wojsk w Polsce, ani słowem nie wspominając o ,,współpracy" w Syrii.
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/na-linii-frontu-pentagon-ujawnia-serce-nowej-strategii-usa-spora-szansa-na/34k1dt
 • @Lotna 20:47:50
  Jak powiedział na antenie TVP Info Zbigniew Pisarski, szef Fundacji Puławskiego, 4 samoloty polecą z wyposażeniem rozpoznawczym. Zaznacza, że jest to gest raczej symboliczny, nie mający dużego znaczenia militarnego.
  Jednak już ostatnie wypowiedzi Antoniego Macierewicza o zaangażowaniu Polski w konflikt Syrii trafiły na czołówki arabskich mediów. Otwartym pozostaje pytanie jak wpłynie to na poziom zagrożenia terrorystycznego w Polsce.

  Oprócz samolotów wysłanych będzie około 100 osób obsługi.

  kresy.pl

  Poprzednia bytność 6 F-16 w Izraelu na imprezie pt."Blue Flag " też komponent liczył 100 ludzi do obsługi . Czyli razem w tamtym rejonie będzie 10 maszyn F-16 z POlin.Pod warunkiem ,że 6 sztuk i ich szczątki nie bieleją na pustyni Półwyspu Synaj.
 • @kfakfa 21:07:55
  czy nasze jastrząby stacjonują tam od pół roku?
  wiesz, widziałeś?????
  masz na ten temat wiedzę.. ja o powrocie nie wiem.. to jest ciekawy temat; ale wiedza kogoś kto tylko czyta jest nic nie warta..

  Polskie jastrzębie zbombardują cokolwiek, a my będziemy mieć wrogów..
 • Właściwie to rozumiem walecznych pisowców....Jak nie teraz , to kiedy?
  Za kilka lat koszary zamienią się w domy starców i nikogo nie wyślą na wojennkę...

  Informacja dla tych , którzy pie...szą o wspaniałej przyszłości Polaków
  Na sklasyfikowane 200 państw nasze jest na...?
  Wskazówka , zacznijcie szukać od dołu listy...  Kraj ranking według prognozy 2015-2020 ONZ
  Pozycja Kraj Współczynnik dzietności
  (urodzenia / kobieta)
  1 Niger 7,46
  2 Somali 6,12
  3 Mali 5,92
  4 Czad 5,79
  5 Angola 5,79
  6 Burundi 5,66
  7 DR Kongo 5,66
  8 Gambii 5,53
  9 Uganda 5,46
  10 Nigeria 5,41
  11 Timor Wschodni 5,33
  12 Burkina Faso 5,23
  13 Zambia 5.14
  14 Mozambik 5,12
  15 Tanzania 4,92
  16 Malawi 4,88
  17 Senegal 4,83
  18 Wybrzeże Kości Słoniowej 4,77
  19 Południowy Sudan 4,73
  20 Gwinea 4,73
  21 Republika Konga 4.64
  22 Gwinea Bissau 4,56
  23 Gwinea Równikowa 4,52
  24 Benin 4,50
  25 Liberia 4,47
  26 Kamerun 4,46
  27 Mauretania 4,39
  28 Sao Tome i Principe 4,36
  29 Iść 4,35
  30 Irak 4,35
  31 Sierra Leone 4,28
  32 Afganistan 4,25
  33 Komory 4.23
  34 Madagaskar 4.21
  35 Sudan 4.13
  36 Kenia 4,10
  37 Erytrea 4,02
  38 Republika Środkowoafrykańska 4,02
  39 Etiopia 3.99
  40 Terytoria palestyńskie ( Strefa Gazy i Zachodni Brzeg ) 3.95
  41 Ghana 3.95
  42 Samoa 3,90
  43 Jemen 3,79
  44 Wyspy Salomona 3,76
  45 Majotta ( Francja ) 3,73
  46 Gabon 3,68
  47 Zimbabwe 3.65
  48 Rwandy 3,62
  49 Papua Nowa Gwinea 3.58
  50 Tonga 3.58
  51 Kiribati 3.58
  52 Pakistan 3.38
  53 Tadżykistan 3,32
  54 Namibia 3,31
  55 Vanuatu 3.22
  56 Gujana Francuska ( Francja ) 3.28
  57 Jordania 3,20
  58 Egipt 3,16
  59 Federalne Stany Mikronezji 3,08
  60 Suazi 3,06
  61 Gwatemala 3,03
  62 Lesoto 3,01
  63 Dżibuti 2,99
  64 Kirgistan 2,93
  65 Izrael 2,93
  66 Filipiny 2,87
  67 Haiti 2,85
  68 Boliwia 2,83
  69 Laos 2,77
  70 Syria 2,77
  71 Botswany 2,67
  72 Algieria 2,62
  73 Arabia Saudyjska 2,59
  74 Mongolia 2,54
  75 Kambodża 2,53
  76 Kazachstan 2,53
  77 Oman 2,51
  78 Fidżi 2,48
  79 Gujana 2,47
  Świat 2,47
  80 Belize 2,46
  81 Paragwaj 2,45
  82 Ekwador 2,44
  83 Maroko 2,38
  84 Republika Dominikany 2,38
  85 Panama 2,36
  86 Indonezja 2,36
  87 Peru 2,35
  88 Indie 2,34
  89 Uzbekistan 2,33
  90 Guam ( USA ) 2,32
  91 Libia 2,32
  92 Afryka Południowa 2,28
  93 Wenezuela 2,28
  94 Surinam 2,28
  95 Argentyna 2,27
  96 Honduras 2,25
  97 Turkmenia 2,22
  98 Azerbejdżan 2,22
  99 Seszele 2,21
  100 Cabo Verde 2,19
  101 Stany Zjednoczone Wyspy Dziewicze ( USA ) 2,18
  102 Nikaragua 2,16
  103 Meksyk 2,14
  104 Myanmar ( Birma ) 2,13
  105 Reunion ( Francja ) 2,12
  106 Gwadelupa ( Francja ) 2,10
  Wymiana populacja 2,10
  107 Nepal 2,09
  108 Bangladesz 2,08
  109 Grenada 2,08
  110 Tunezja 2,07
  111 Sahara Zachodnia 2,06
  112 Curaçao ( Holandia ) 2,05
  113 Kuwejt 2,04
  114 Nowa Kaledonia ( Francja ) 2,04
  115 Sri Lanka 2,03
  116 Antigua i Barbuda 2,03
  117 indyk 2,01
  118 Irlandia 2,00
  119 Jamaica 1,99
  120 Polinezja Francuska ( Francja ) 1,99
  121 Nowa Zelandia 1,99
  122 Francja 1,99
  123 Malediwy 1,98
  124 Bahrajn 1,98
  125 Urugwaj 1,98
  126 Katar 1,95
  127 Wietnam 1,95
  128 Północna Korea 1,94
  129 Bhutan 1,93
  130 Szwecja 1,93
  131 Zjednoczone Królestwo 1,91
  132 Islandia 1,90
  133 Saint Vincent i Grenadyny 1,90
  134 Malezja 1,90
  135 Stany Zjednoczone 1,90
  136 Martynika ( Francja ) 1,88
  137 Salwador 1,87
  138 Australia 1,86
  139 Kolumbia 1,83
  140 Bahamas 1,83
  141 Belgia 1,83
  142 Brunei 1,82
  143 w saint Lucia 1,82
  144 Gruzja 1,82
  145 Norwegia 1,81
  146 Barbados 1,80
  147 Albania 1,78
  148 Finlandia 1,77
  149 Holandia 1,77
  150 Dania 1,76
  151 Kostaryka 1,76
  152 Brazylia 1,74
  153 Chile 1,73
  154 Zjednoczone Emiraty Arabskie 1,73
  155 Trynidad i Tobago 1,73
  156 Rosja 1,72
  157 Liban 1,71
  158 Estonia 1,66
  159 Czarnogóra 1,65
  160 Słowenia 1,65
  161 Białoruś 1,64
  162 Litwa 1,63
  163 Iran 1,62
  164 Aruba ( Holandia ) 1,62
  165 Luksemburg 1,61
  166 Bułgaria 1,60
  167 Chiny 1,59
  168 Puerto Rico ( US ) 1,59
  169 Serbia 1,59
  170 Kuba 1,58
  171 Szwajcaria 1,57
  172 Kanada 1,56
  173 Ukraina 1,56
  174 Łotwa 1,55
  175 Macedonia 1,55
  176 Republika Czeska 1,54
  177 Austria 1,53
  178 Rumunia 1,53
  179 Armenia 1,51
  180 Włochy 1,49
  181 Wyspy Normandzkie - Jersey i Guernsey ( Wielka Brytania ) 1,49
  182 Malta 1,49
  183 Chorwacja 1,48
  184 Tajlandia 1,46
  185 Japonia 1,46
  186 Mauritius 1,44
  187 Niemcy 1,44
  188 Słowacja 1,44
  189 Cypr 1,42
  190 Węgry 1,40
  191 Hiszpania 1,38
  192 Makau ( Chiny ) 1,34
  193 Polska 1,33
  194 Korea Południowa 1,33
  195 Grecja 1,30
  196 Hong Kong ( Chiny ) 1,30
  197 Singapur 1,26
  198 Portugalia 1,24
  199 Moldova 1,23
  200 Bośnia i Hercegowina 1,23
 • @Zbigniew Jacniacki 21:57:24
  wolę milion Polaków mądrych...
  eugenika ekonomiczna..
 • @wk..ny 22:18:33 ....wolę milion Polaków mądrych......
  Przez pewien czas może tak będzie....
  Sumerowie, Etruskowie...
  Czas na nas ???
 • Nie mogę dodać *, chciałem dać 5*
  Wyłączona jest przy Pani tekście punktacja - przynajmniej dla mnie.
  Podobnie było z tekstem Z.Wrzodaka.
 • @Zbigniew Jacniacki 21:57:24
  Czy pozycja "117 indyk 2,01" oznacza Indie?
 • @staszek kieliszek 22:56:58
  Nie, oznacza Turkey....

  Lista w języku angielskim https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_and_dependent_territories_by_fertility_rate
 • @staszek kieliszek 10:23:15
  Ta wrogosc pomiedzy swiatem zachodnim pod wodza USA, a drugim blokiem pod wodza Rosji I byc moze Chin zostala juz dawno temu opisane w ksiedze Daniela.Starcie miedzy nimi ma byc ostatnim w historii ludzkosci.Przedtem na krotko "dogadaja" sie by obwiescic "pokoj I bezpieczenstwo.Pana dotychczasowe (a podazam za nimi) komentarze wskazuja na to,ze widzi Pan iz Zachod nie jest tym jak sie usiluje przedstawic swiatu i powinien go spotkac koniec,na ktory zasluguje
 • @Zbigniew Jacniacki 23:11:53
  He, he, dlatego na indyka mówimy ,,turek". Turkey znaczy indyk i Turcja.
 • John Smith, czyli Jan Kowal, zanim założył pierwszą angielską kolonię
  -Jakubowo, czyli Jamestown w Ameryce (obecny stan "Dziewica", w Nowej Anglii, czyli Virginia (na cześć Vikktorii) w swym burzliwym życiu był także tureckim niewolnikiem. -Na widok gulgoczącego i puszącego się idyka musiał chyba wykrzyknąć, przypominając sobie zachowanie swoich dawnych panów ; -Cały Turek! (Przy okazji, podstawy amerykańskiego przemysłu zbudowali przywiezieni przez Jana Polacy . -Między innymi założyli pierwszą hutę szkła -:))))))) - POLSKAWWW! -SZCZĘŚĆ BOŻE!
 • P.S.
  Anglikom potrzebni byli ludzie umiejący wytwarzać smołę, potaż i dziegieć, czyli te produkty, które Anglia sprowadzała z Polski. Natychmiast po przybyciu do Jamestown Polacy rozpoczęli wytwarzanie potrzebnych do rozbudowy osady dóbr. Smith cenił ich za fachowość i pracowitość. W swojej książce napisał: „Tylko Polacy i Holendrzy [chodzi o owych Niemców – WP] wiedzieli, co to praca”.

  W 1619 r. Polacy zorganizowali strajk, gdyż odmówiono im prawa głosowania (nie byli obywatelami angielskimi). Władze kolonii ugięły się pod naciskiem i przyznały im prawo wyborcze. W księdze sądowej Wirginii zapisano 13 lipca 1619 roku: „(…) będą oni obdarzeni prawem głosu i uczynieni tak wolnymi, jak każdy inny tutaj mieszkaniec. Zaś aby ich umiejętność wyrobu smoły, dziegciu i mydła nie umarła z nimi, ustala się, że pewna ilość młodych ludzi będzie umieszczona między nimi, aby wyuczyć się ich umiejętności i wiedzy dla przyszłej kraju korzyści”. W ten oto sposób z polskiej pracy i wiedzy powstawały zalążki amerykańskiego przemysłu.

  Z okazji 400 rocznicy przybycia pierwszych polskich osadników do Ameryki odbyły się w Jamestown uroczystości udziałem około 200 przedstawicieli Polonii amerykańskiej oraz rządu Polski. Kongres Polonii Amerykańskiej, główny organizator uroczystości, odbywa od czwartku w Jamestown jesienne posiedzenie swej Rady Dyrektorów Krajowych.
 • -No i kto położył fundamenty pod potęgę USA? -:))) -Warszawska mennica najlepsza w świecie,
  -Wybiła z tej okazji pamiątkową monetę;Nazwa Cena brutto

  10 zł, 400 rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej, 2008
  109.00 PLN


  Producent: NBP - srebrne monety

  ID: 640

  Kolekcja: Srebrne monety o tematyce historycznej

  Stan zachowania monety: I (menniczy)
  Nominał: 10 zł
  Srebro: Ag 925
  Techniki dodatkowe: szkło
  Stempel: zwykły
  Średnica: 32,00 mm
  Waga: 14,14 g
  Wielkość emisji: 126.000 szt.
  Cena emisyjna NBP: 106 zł
  Projektant: Robert Kotowicz
  Data emisji monet: 17.12.2008 r.
  W zestawie: srebrna moneta w kapsule ochronnej, folder emisyjny

  Srebrna moneta kolekcjonerska ze szklanym insertem - to moneta stanowiąca unikat na skalę światową!

  Moneta "400 rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej (400 th Anniversary of Polish Settlement in America)" zdobyła uznanie kolekcjonerów na całym świecie.

  Natomiast innowacyjny projekt autorstwa utalentowanego artysty - Roberta Kotowicza - został wyróżniony także podczas międzynarodowych konkursów numizmatycznych, zdobywając:
  I nagrodę w kategorii "Oryginalna technologia" - podczas międzynarodowego konkursu monet kolekcjonerskich Coin Constellation w 2009 roku,

  I miejsce w kategorii "Najbardziej zaawansowana technicznie moneta srebrna" - w Canberze w Australii podczas XXVI Konferencji Dyrektorów Mennic (MDC) w 2010 roku. Wyróżnienie to zostało przyznane naszej monecie przez najbardziej prestiżowe grono dyrektorów mennic z całego świata, czyniąc ją tym samym najlepszą w tej kategorii na świecie. Zdjęcie nagrody zaprezentowane jest obok, jako ostatnie po prawej stronie.
  Na szklanym, przezroczystym rdzeniu umieszczonym pośrodku monety, widoczny jest z obu stron, zabarwiony na turkusowy kolor, wizerunek mężczyzny wydmuchującego szklane naczynie.

  Na srebrnym pierścieniu rewersu monety można zobaczyć również rzemieślników wytapiających szkło.

  Natomiast pierścień awersu przedstawia stylizowane wizerunki osadników oraz Indian.

  400 rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej, https://www.numizmatyczny.pl/photo/osadnictwo_f.jpg

  Ta wyjątkowa moneta kolekcjonerska to gratka dla entuzjastów sztuki, jak i koneserów unikalnych monet o ciekawej, niecodziennej tematyce oraz dopracowanych w szczegółach projektach.

  Nietuzinkowa moneta wyróżnia się nietypowym tematem i urzekającym projektem, w którym wykorzystano pionierstwo technologiczne poprzez umieszczenie w monecie kawałka szkła, na którym znajduje się wizerunek osoby produkującej szkło. Według archeologów szkło zaczęto produkować najpierw w Mezopotamii, a najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed 3,5 tysiąca lat.
 • @Herkules 01:18:39
  Tak jest jak Pan pisze.Zachod w chwili obecnej opiera sie na klamstwie a to ma krotkie nozki.
  Przed kilkunasty laty pracujac w firmie Daley Design inc.Rockford, Illinois, kazano mi narysowac maszyne dla Master Lock, najwiekszego na swiecie producenta klodek.Klodka ma uchwyt ksztaltu litery U.Ta czesc jest hartowana powierzchniowo do glebokosci 1 mm aby ci co chca ja przeciac pilka do metalu zniechecili sie.Po hartowaniu te ksztalty U roznie sie studza.Jedne sa iksowate a inne rozwalone jak krowa i nie wchodza do dziury w klodce.W firmie Master Lock mieli wiec stanowisko dla 5 kobiet , ktore te U ksztalty prostowaly za pomoca recznych pras.Jakis idiota wpadl na pomysl by te kobiety wyslac do domu i zastapic je maszyna , ktora prostowala by te ksztalty automatycznie, komputerowo, obliczajac ile trzeba te U scisnac albo rozciagnac.
  Obznajomiony w metalu, powiedzialem ,ze ta koncepcja nie wyjdzie, ze jedynym wysciem w takiej sytuacji jest nie naciaganie czy sciskanie ale pieprzniecie tych U kowadlem jak robi sie monety, do formy.
  Zakrzyczano mnie.Komputer obliczy wszystko.
  Maszyne narysowalem, maszyna nigdy nie robila co miala robic, klijent wyrzucil ja na smietnik ale co najciekawsze jest to, ze moja firma wmowila Master Lock, ze musi miec za ta maszyne zaplacone! I dostali kase! Obecnie firma Daley Design juz nie istnieje za swe klamstwa, ale ja istnieje nadal.
 • @Lotna a ma choć z czym i kim iść? bo ja w to wątpię!
  Desant Rosjan w Polsce w dwie godziny? Potwierdzają to eksperci! Rosjanie śmieją się z polskiego wojska i twierdzą, że ich czołgi T-90 będą w Warszawie w ciągu 24 godzin. Desant powietrzny potrzebuje na to niewiele ponad godzinę. Są jeszcze Iskandery. Te rakiety dwie minuty po odpaleniu wybuchną w centrum Warszawy. Problem w tym, że rosyjscy propagandziści mogą mieć rację. Nie jesteśmy gotowi na konflikt z Moskwą. Nie jesteśmy przygotowani na atak ze wschodu. Na wypadek wojny całą swoją nadzieję pokładamy w sojusznikach. - To jest całkowicie bzdurne założenie. Wbija się ludziom do głowy, że sojusznicy mają nas bronić. A to nie tak. To my mamy mieć skuteczny system odstraszania a nie wierzyć , że jednostki NATO przyjdą nam z pomocą po 7 dniach od chwili wybuchu wojny ( a będzie to nota z ubolewaniem i nic więcej!)- mówi w rozmowie z faktem24.pl Wojciech Łuczak, wojskowy ekspert i wiceprezes agencji Altair. Rosjanie śmieją się z polskiego wojska i twierdzą, że ich czołgi T-90 będą w Warszawie w ciągu 24 godzin. Desant powietrzny potrzebuje na to niewiele ponad godzinę. Są jeszcze Iskandery. Te rakiety dwie minuty po odpaleniu wybuchną w centrum Warszawy. Problem w tym, że rosyjscy propagandziści mogą mieć rację. Nie jesteśmy gotowi na konflikt z Moskwą. Nie jesteśmy przygotowani na atak ze wschodu. Na wypadek wojny całą swoją nadzieję pokładamy w sojusznikach. - To jest całkowicie bzdurne założenie. Wbija się ludziom do głowy, że sojusznicy mają nas bronić. A to nie tak. To my mamy mieć skuteczny system odstraszania a nie wierzyć , że jednostki NATO przyjdą nam z pomocą po 7 dniach od chwili wybuchy wojny - mówi w rozmowie z faktem24.pl Wojciech Łuczak, wojskowy ekspert i wiceprezes agencji Altair. Tymczasem Rosjanie śmieją się z naszego wojska. Na filmie wyemitowanym przez piąty kanał telewizji pokazali, jak czołgi T-90 zmierzają do Warszawy. Lektor mówi, że będą tam w ciągu 24 godzin, bo tyle potrzebują do przejechania 1300 kilometrów. Wcześniej jednak do stolicy Polski dostanie się sowiecki desant. Spadochroniarzom wystarczy na to 1, 5 godziny. W tym czasie rosyjskie pociski balistyczne będą w drodze do USA. Na zakończenie filmu na rakiecie widać emotke ze zmróżonym okiem. Ma to oznaczać, że filmik jest żartem. Jeśli tak to raczej kiepskim. Tyle tylko, że jest w nim ziarno prawdy. Taki materiał pojawił się w Rosjskiej telewizji https://youtu.be/AXWOKhCGyog Gdyby doszło do hipotetycznego konfliktu, Rosjanie rzeczywiście byliby w kilka godzin w Warszawie. Zapytany o to Wojciech Łuczak mówi - To prawda. Kilka tygodni temu, odbyły się w Polsce ćwiczenia pod kryptonimem Kraj. Jednym z elementów była walka z batalionem rosyjskiego specnazu. Wyniki były takie, że zdecydowano się je utajnić - podkreśla Wojciech Łuczak. Nie chce zdradzać szczegółów, ale dyplomatycznie mówi że, nie napawają one optymizmem. - Takie ćwiczenia powinny odbywać się co dwa lata. Biorą w nich udział organy administracji publicznej, jak i dowództwa oraz sztaby na wszystkich szczeblach kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi - przyznaje generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM. W ramach „Stolica-16” ćwiczono obronę Warszawy przed rosyjskim Specnazem, perfekcyjnie wyszkolonymi komandosami. Teoretycznie ich atak mógłby wyglądać tak. Przed rozpoczęciem wojny na lotnisku, pojawia się grupa turystów wracających z Wiednia i przesiadająca się na lot do Moskwy. Broń byłaby już w skrytkach na terenie miasta. Ich zadaniem byłoby nie tylko unieszkodliwienie prezydenta czy premiera i najbardziej znanych polityków i generałów, ale też wprowadzenie chaosu w mieście. Odcięcie prądu, zatrucie wodociągów, wysadzenie kilku stacji benzynowych. - Do jakiego kataklizmu może doprowadzić grupa nawet źle przeszkolonych ludzi, pokazuje ostatni przykład zamachów terrorystycznych w Paryżu - mówi były dowódca GROM, generał Roman Polko. Kiedy Specnaz polowałby na polskich polityków w drodze byłyby rosyjskie pociski samosterujące - Lecą 8 metrów nad ziemią a my nie mamy niczego, co byłoby je w stanie wykryć i zestrzelić. Właśnie takimi rakietami Putin, rozpoczął konflikt z Syrią - podkreśla Łuczak. Rosjanie mają jeszcze Iskandery. Odpalone z okręgu kaliningradzkiego dolatują aż za Berlin. - Przeciwko tym rakietom, nie mamy również żadnej broni - dodaje wojskowy ekspert. Kompleksowy system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, który negocjujemy z amerykanami ma być kompletnie gotowy w….2028(który jeszcze nie istnieje! SIC!) roku i będzie kosztował 50 mld zł - mówi Łuczak. Do tego czasu naszego nieba bronią pochodzące z lat 60 zestawy rakietowe. Niewiele pomogą nam też F-16 i pociski do nich kupione u Amerykanów. - Mamy samoloty ale bez systemów naprowadzania i rozpoznawania celów one są ślepe i głuche - podkreśla Łuczak. Do tego maszyny te wymagają specjalistycznych urządzeń i obsługi. Tylko w w bazie w Krzesinach i w Łasku są na przykład specjalne odkurzacze, które pozwalają utrzymywać pasy startowe w odpowiedniej czystości, tak żeby samoloty mogły startować i lądować. To nie wszystko. Oba lotniska są w zasięgi rosyjskich rakiet. - Jedynym ratunkiem byłoby ich przebazowanie, na wypadek konfliktu - Tajemnicą poliszynela jest to, że maszyny trafiłyby do bazy w Niemczech. Kolejna rzecz to kody dostępu do supernowoczesnych rakiet JASSM kupionych za gigantyczne pieniądze od Amerykanów. Nie mamy jednak do nich dostępu. - Istnieje możliwość unieruchomienia tych rakiet na pokładzie samolotu, drogą radiową przez osoby mające dostęp do kodów źródłowych - mówi nam Michał Likowski, redaktor naczelny branżowego miesięcznika „WTO Raport”. Innymi słowami o użyciu rakiet zdecyduje Amerykanin, siedzący przed komputerem gdzieś w Arizonie z nogami na krześle a nie nasz pilot. Eksperci podkreślają jednak, że wojna nie wybuchnie z dnia na dzień. To proces długotrwały, który narasta tygodniami i nie dzieje się z godziny na godzinę. - Problem w tym, że my liczymy na sojuszników i ich sprzęt. Bazujemy na tym, że Rosjanie nie są gotowi do ataku, tak jak my do jego odparcia. Ale to błędne koło. Na wypadek mobilizacji, będzie za późno żeby lata zaniechań i zaniedbań naprawić - mówi nam Michał Likowski redaktor naczelny „WTO Raport”. I żadnym pocieszeniem nie jest to, że Rosjanie potrzebowali w konflikcie z Ukrainą blisko miesiąca, na to żeby sprowadzić tam kilkaset czołgów.
 • @Kula Lis 65 14:15:33
  Ps..Rosyjskie siły zbrojne w Kaliningradzie...http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,2,6,6819,armie-swiata,potencjal,rosyjskie-sily-zbrojne-w-kaliningradzie i to https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Zbrojne_Federacji_Rosyjskiej Po przeczytaniu powyższego oraz tego pod podanymi linkami, oceńcie, porównajcie z tym co posiada nasza armia, a raczej czego nie posiada, no podajcie wynik konfrontacji tak między Polską oraz NATO a dzisiejszą Rosją..Czy teraz wybierzecie się odbierać Rosji Królewiec? jak to rusofobom się marzy? Czekam..
 • @Kula Lis 65 15:57:53
  Jeśli za "kobyłę" posłuży 4 500 000 chazarów ,to damy radę ,będzie chazaria pod Królewcem,aj waj i do przodu
 • @kfakfa 17:00:25
  Armia białoruska (70 000) wchodziłaby do Polski o godzinie 16.35, bo o 16.30 polskie wojsko kończy służbę!!! Jednostek, sprzętu pilnują ochroniarze, czyli ciecie inwalidzi, etc..zbieranina!...„Armia wchodziłaby do Polski o godzinie 16.35, bo o 16.30(a wojska NATO kończą o 14.30. Od piątku po tym czasie do poniedziałku rana czyli 8.30 armii nie ma!) wojsko kończy służbę i dopiero o 7.30 zaczyna się praca. Tu wiele zależy oczywiście od oceny zagrożenia, jeśli jest ono niewielkie, to... oszczędza się pieniądze, dlatego właśnie polskie i natowskie jednostki pustoszeją wieczorami oraz w weekendy.) Ten czas wystarczy, żeby opanować kraj” . Rzeczywiście, gdyby Polska została zaatakowana wieczorem, to byłby problem, bo większość wojskowych przebywa wtedy... poza jednostkami. To jest opinia śp. gen. Sławomira Petelickiego, który miał twierdzić, że białoruskie wojsko opanuje nasz kraj w dwa dni. „Mamy, z tego co pamiętam, 200 generałów, 1600 pułkowników i 33 tys. szeregowych, to jest 18 szeregowych na generała czy pułkownika. Jak tu poważnie mówić o obronności czy z dumą mówić o byciu naczelnym zwierzchnikiem sił zbrojnych? Najpierw jakieś siły muszą być! One nie istnieją, szeregowcy uciekają z wojska” ...W Niemczech też mają armię zawodową, ale to, że żołnierze przebywają poza jednostką nie dowodzi tego, iż kraj jest bezbronny. Każdy żołnierz jest. MUSI być osiągalny pod telefonem i w ciągu 1 godz. dotrzeć do swojej jednostki. Chyba, że ma urlop, to wtedy ma większe luzy, ale nawet przebywając poza krajem, w razie czego musi się stawić w jednostce w ciągu 48 godz. Podejrzewam, że w Polsce wygląda to dużo gorzej, lecz u nas wszystko praktycznie jest w rozsypce, nie tylko armia, ale i wywiad i służby szybkiego reagowania, itp. itd.
 • @kfakfa 17:00:25
  Gdyby Białoruś napadła na Polskę... mielibyśmy nie lada problem. Większość sił Wojska Polskiego znajduje się na zachodzie kraju - czy zdążyłby wejść do walki, nim agresor zająłby Warszawę? Vladimir Wolff, autor książki "Stalowa kurtyna", nie ma co do tego wątpliwości - w jego powieści oddziały białoruskie - po wcześniejszym zajęciu m.in. Białegostoku - wchodzą do naszej stolicy już po kilku dniach od rozpoczęcia inwazji. Ograniczony potencjał Po drodze rozbijają stacjonującą na Warmii i Mazurach 16 Dywizję Zmechanizowaną (DZ), oraz inne, nieliczne jednostki - jak można się domyśleć, należące do aktualnie likwidowanej przez dowództwo naszej armii 1 DZ. Białoruskie wojska atakuje Polskę z dwóch kierunków - północnego, na wysokości Grodna, i południowego, z okolic Brześcia. Grupa północna ma wejść do Warszawy z rejonu Legionowa i Nowego Dworu Mazowieckiego, grupa południowa - sforsować Wisłę poniżej miasta i wkroczyć do stolicy od strony południowych, lewobrzeżnych dzielnic. Później jej oddziały uderzeniowe ruszyłby w kierunku Łodzi, której zajęcie zakończyłoby inwazję. Na większą ekspansję terytorialną Białorusini nie mogą sobie pozwolić z powodu ograniczonego potencjału wojskowego. Plan, od którego wywodzi się tytuł książki, zakłada podjęcie w tym momencie rozmów pokojowych. W myśl jego założeń, dwa wielkie związki taktyczne Wojska Polskiego - 12 DZ ze Szczecina i 11 Dywizja Pancerna (DPanc.), stacjonująca w garnizonach w Lubuskim i w Wielkopolsce - nie zdążą już wejść do walki, zdziesiątkowane przez lotnictwo i działania dywersyjne. Autor "Stalowej kurtyny" ma rację, zwracając uwagę na dużo mniejszy potencjał WP, zgromadzony na wschód od Wisły - tak, jakby wciąż, mimo upadku komunizmu, zagrożenie stanowił dla nas przede wszystkim Zachód. Tymczasem dokonywane po 1989 r. analizy wykazywały, że jeśli cokolwiek złego miałoby spotkać Polskę, z większym prawdopodobieństwem przyszłoby ze wschodu. Dlaczego zatem nie zdecydowaliśmy się na co najmniej zrównoważenie sił w obu częściach kraju? Odpowiedź jest prozaiczna - w latach 90. minionego wieku armii nie było stać na wielką przeprowadzkę. Co więcej, technologiczna degrengolada WP, charakterystyczna dla pierwszych kilkunastu lat III RP, odebrała politykom i części generalicji wiarę w możliwości własnego wojska. Jednocześnie jednak nie widziano w tym wielkiego problemu, ufając, że członkostwo w NATO - do którego wstąpiliśmy w 1999 r. - daje wystarczające gwarancje. W ocenie wielu, takie uwarunkowania podważały wręcz sens poważnej dyslokacji sił (i inwestowania w wojsko w ogóle). "Bo po co się spinać, skoro i tak nie damy rady? A zresztą, Sojusz nas obroni"... Zaskoczenie i koncentracja Tymczasem w "Stalowej kurtynie" NATO zwleka z decyzją o włączeniu się do walki. Jej ciężar bierze na siebie wspomniana 16 DZ, wyposażona w sprzęt, którego średnia wieku dobiega trzydziestki - więcej niż liczy sobie większość służących w niej żołnierzy. Na zeszłorocznych ćwiczeniach Anakonda widziałem oddziały tej dywizji w akcji. Mniejsza o stalowe hełmy, które nosiła spora część żołnierzy. Świeżo odmalowane czołgi T-72 i wozy BWP-1 wyglądały - zwłaszcza w symulacji frontalnego ataku - nawet groźnie. Nie zmienia to jednak faktu, że ich przydatność na współczesnym polu walki staje się coraz bardziej problematyczna. Dość sięgnąć po doświadczenia z obu "Pustynnych Burz". Oczywiście, po drugiej stronie nie stoi przeciwnik posiadający znaczną przewagę technologiczną, jak to było w Iraku. Napastnik ma podobny sprzęt, armię o 1/3 mniejszą, choć wyposażoną w dwa razy więcej czołgów (a na czas fikcyjnej wojny zwiększoną do stanu etatowego WP). Tajemnica potencjalnych sukcesów Białorusinów tkwiłaby w zaskoczeniu i koncentracji sił w danym rejonie. Tak też dzieje się w "Stalowej kurtynie" - wschodni napastnicy atakują "z marszu", kończąc w ten sposób wielkie ćwiczenia, które - choć niepokojące - mobilizacji u sąsiada nie wywołują. Zaś północna grupa ich armii jest trzy razy silniejsza od 16 DZ. Specnaz na tyłach Co więcej - to książkowa fikcja, choć w tym scenariuszu dość prawdopodobna - władze w Mińsku przed inwazją uzyskują od Rosjan kilkaset dużo nowocześniejszych czołgów T-80 i wozów BWP-2. Modernizują również na kredyt z Moskwy swoją flotę powietrzną, usiłując zniwelować przewagę, jaką Polsce daje 48 nowiusieńkich lecz na dziś bezbronnych, bez wszelakich w tym uzbrojenia kodów F-16.
 • @Kula Lis 65 19:25:44
  Już nie "nowiusieńkie" F-16 ,o dobrze zdezelowane na chazarskiej pustyni ajwajca.

  Po kolejowym transporcie czołgów z Rosji - drogą z Brześcia na Białystok i Warszawę- daje 3 godziny. Jak wiadomo w magazynach ZN nic nie ma ,więc "opór" by stawiały kobiety podążające na wieczorną mszę.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej