Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
107 postów 4712 komentarzy

Lotna

Lotna - Kto trzęsie drzewem prawdy, na tego spadają obelgi i nienawiść -- Konfucjusz; Nie jesteśmy sobą, zamordowano nam rodziców, zamieniono nazwiska, wymazano pamięć, skazano na cudzość. -- Zorian Dołęga Chodakowski(1784-1825)

CETA i… Polska sprzedana z „inwentarzem” korporacjom ?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dochodzi do powszechnej świadomości Polaków, że PiS w sprawie tej umowy stosuje zakłamanie takie samo jak PO, czego dowodzi sama treść i kłamstwa w tłumaczeniu umowy CETA, co stwierdza między innymi organizacja społeczna Akcja Demokracja.

KLUB INTELIGENCJI POLSKIEJ 21 PAŹDZIERNIKA 2016
Sejm przyjął, Rząd podpisał CETA i… Polska sprzedana z „inwentarzem” korporacjom ?

ceta-i-ttip-3

Dochodzi do powszechnej świadomości Polaków, że PiS w sprawie tej umowy stosuje zakłamanie takie samo jak PO, czego dowodzi sama treść i kłamstwa w tłumaczeniu umowy CETA, co stwierdza między innymi organizacja społeczna Akcja Demokracja.

Przyjęcie tej zaprojektowanej przez wielkie korporacje umowy przez polski parlament (Sejm i Senat) nawet kwalifikowaną większością 2/3 głosów (tak jak przyjęcie Konstytucji, nie można wykluczyć, że w celu uniemożliwienia ewentualnego wypowiedzenia tego traktatu ), jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, nie zmieni opinii, że stanowi ona wielkie zagrożenie dla zdrowia biologicznego i egzystencji istnienia Polaków żyjących na terytorium Rzeczypospolitej w obecnych granicach.

W związku z tym zadajemy członkom rządu, posłom, senatorom i ochronie kontrwywiadowczej państwa polskiego oraz polskich władz następujące pytania:

1) Kiedy otrzymali pełen tekst tej umowy w wersji oryginalnej i w tłumaczeniu polskim ?

2) Kto imiennie z Polskich Prawników, Naukowców, związkowców, dziennikarzy, działaczy gospodarczych miał dostęp do tekstu tej umowy i od kiedy ?

3) Na podstawie jakich opinii rząd podejmował swoje decyzje ?

4)Dlaczego do dnia dzisiejszego obywatele nie zostali poinformowani o poprzednich zastrzeżeniach strony Polskiej do tej Umowy ?

5) Dlaczego nie opublikowano w Polsce tekstu oświadczenia, na które powołuje się wiceminister Kwieciński cytuję „Nasz kraj złożył specjalne oświadczenie dot. umowy CETA, które precyzuje, jakie są nasze oczekiwania, czy jak rozumiemy pewne kwestie, które są kluczowe dla naszego kraju przy wejściu w życie umowy CETA zarówno w części tymczasowej, czyli handlowej, jak i pełnej, obejmującej również ochronę inwestycji” – tłumaczył wiceszef MR. Według niego ma to „zabezpieczyć interesy” Polski„( tekst poniżej ).

6. Jaką wartość prawną mają przedstawione w tym dokumencie zwroty ? Cytuję:

” nasze oczekiwania”

” jak rozumiemy pewne kwestie w części tymczasowej czyli handlowej jak i pełnej” skoro nie zostały wprowadzone do tekstu traktatu”.

7. W dniu 21 października 2016 roku profesor Zdzisław Krasnodębski europoseł Prawa i Sprawiedliwości obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego w wywiadzie radiowym w I programie Polskiego Radia o godzinie 7 minut 14 w Sygnałach Dnia na pytanie, które otrzymał od prowadzącego wywiad dziennikarza – o wartość i znaczenie oświadczenia, (które przywołał wiceminister Kwieciński – tekst poniżej), stwierdził lapidarnie i jednoznacznie – moc obowiązująca ma tylko treść zapisów umowy. Cytujemy dokładny fragment: …polski rząd mając wątpliwości CETĘ wspiera. Ja trochę żałuję, że nie było jednak na ten temat znacznie szerszej, głębszej debaty publicznej, że nie byliśmy zapoznani z głębszymi analizami, zwłaszcza że jeszcze jest kwestia jeszcze bardziej kontrowersyjna, czyli umowa ze Stanami Zjednoczonymi TTIP. (…) …podpisać z zastrzeżeniami nie można, albo się podpisze, albo się nie podpisze.”

8. Jaka jest skala poza konstytucyjnego ograniczenia suwerenności politycznej i prawnej Rzeczpospolitej ?
9. Dlaczego Prezydent Państwa nie podjął decyzji o rozpisaniu referendum, którego celem byłoby ustalenie, jakie zapisy z tej umowy obywatele przyjmują, a które odrzucają ?
Poza tym wyjaśnienia wymagają odpowiedzi na poniższe pytania:

1) Czy politycy, parlamentarzyści przeczytali uważnie, do momentu uchwalenia całą umowę licząca 1500 stron,? Czy zdążą przeczytać w ciągu roku ?

2) Czy przeczytali ją ze zrozumieniem i mają świadomość, co tam jest zapisane (wiemy o różnych negatywnych praktykach w tym zakresie)? I czy zdążą przeczytać ją do końca kadencji obecnego parlamentu ?

3) Czy służby ochrony kontrwywiadowczej sprawdziły, co sprawiło spowolnienie pracy umysłów posłów w gmachu polskiego parlamentu ? I czy dołożą szczególnych starań, aby wyjaśnić i sprawdzić to do dnia głosowania nad umową CETA ?

Odpowiedzi na te pytania i wątpliwości są niezwykle ważne, ponieważ umowa CETA ma charakter ważniejszy niż Konstytucja i umowy: stowarzyszeniowa i o integracji z Unią Europejską !!!
Poniżej prezentujemy 3 publikacje, razem wybranymi komentarzami pod tekstami spośród blisko1,5 tysiąca, które jednoznacznie dowodzą, jak szybko rośnie świadomość zagrożenia ta umową wśród Polaków.

Redakcja KIP

Wiceminister rozwoju: Polska nie widziała podstaw do wstrzymania podpisywania umowy CETA
ceta-2Źródło:PAP

CETAźródło: ShutterStock

„Polska nie zgłosiła zastrzeżeń, nie widziała podstaw do wstrzymania podpisywania umowy CETA” – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński na posiedzeniu komisji ds. UE. Dodał, że poprosi kancelarię premiera, by stanowisko rządu zostało przekazane posłom.

Nadzwyczajne posiedzenie komisji ds. Unii Europejskiej zostało zwołane w czwartek w związku z wnioskiem złożonym przez PSL dotyczącym przedstawienia na posiedzeniu Sejmu informacji rządu na temat umowy handlowej UE-Kanada (CETA).

Wiceminister Kwieciński pytany przez posłów komisji czy stanowisko rządu dot. umowy CETA „będzie w końcu przedstawione” odpowiedział, że zostało ono przyjęte na posiedzeniu Rady Ministrów. „Polska nie zgłosiła zastrzeżeń, nie widziała podstaw do wstrzymania podpisywania umowy CETA” – zaznaczył. Dodał, że poprosi kancelarię premiera, by stanowisko rządu zostało przekazane posłom.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) ocenił, że rząd PiS „z całą stanowczością popiera umowę CETA”, skoro nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.

Kwieciński odparł, że poprzedni rząd PO-PSL, który działał w czasie, gdy zakończono negocjacje, „w pełni popierał umowę”. „Od samego początku mieliśmy pewne niepokoje i zastrzeżenia do tej umowy” - podkreślił wiceminister.

„Po przeprowadzeniu analizy, którą to analizę można przeczytać na naszych stronach internetowych, nasz rząd stwierdził, że nie ma podstaw do zakwestionowania tej umowy, że nie ma zastrzeżeń do tej umowy. A to jest zupełnie inny wyraz” – tłumaczył Kwieciński.

W wystąpieniu na posiedzeniu komisji Kwieciński mówił, że podpisanie umowy „nadal jest planowane” na specjalnym szczycie UE-Kanada 25 października. „Trzeba przyznać, że jeszcze nie wszystkie wymogi dotyczące podpisania umowy CETA na 25-ego zostały spełnione” – zastrzegł wiceminister.

Dodał, że nadal trwają prace w ramach UE nad wyrażeniem zgody na podpisanie przez wszystkie kraje UE, co by pozwoliło na tymczasowe wejście w życie umowy CETA „w części handlowej”.

Wszystkie kraje UE – jak podkreślił wiceminister – zniosły zastrzeżenia wobec umowy CETA z wyjątkiem Belgii. Dodał, że nie ma też ostatecznego stanowiska Rumuni i Bułgarii, które negocjują z Kanadą „kwestie wizowe”.

Według Kwiecińskiego rozmowy z Belgią powinny być zakończone do piątku, co umożliwi podpisanie umowy CETA 25-ego października. Zastrzegł, że nie ma pewności, czy Belgia potwierdzi zgodę na podpisanie umowę. „Wiemy, że Rumunia i Bułgaria skłaniają się do tego żeby dać pozytywną decyzję na podpasanie umowy” – wyjaśnił.

„Nasz kraj złożył specjalne oświadczenie dot. umowy CETA, które precyzuje, jakie są nasze oczekiwania, czy jak rozumiemy pewne kwestie, które są kluczowe dla naszego kraju przy wejściu w życie umowy CETA zarówno w części tymczasowej, czyli handlowej, jak i pełnej, obejmującej również ochronę inwestycji” – tłumaczył wiceszef MR. Według niego ma to „zabezpieczyć interesy” Polski.

Wiceszefowa komisji Agnieszka Pomaska (PO) uznała, że dyskusja na temat umowy CETA „nie została wyczerpana”. Jak dodała, chce „formalnie prosić o debatę na sali plenarnej”.

Z propozycją nie zgodziła się szefowa komisji Izabela Kloc (PiS). „Chciałabym zaproponować, aby komisja przyjęła do wiadomości informację rządu oraz podjęła decyzję o braku konieczności przeprowadzenia debaty plenarnej w tej sprawie” – powiedziała Kloc.

Komisja w głosowaniu przyjęła takie stanowisko. „Za” głosowało 19 posłów, 15 było przeciw, żaden się nie wstrzymał.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. W przyszłym tygodniu zgodę na tymczasowe stosowanie CETA mają dać państwa członkowskie UE, później ma to zrobić Parlament Europejski.

20 października 2016, 18:05 | Aktualizacja: 20.10.2016, 18:09

Opublikowano za: //forsal.pl/artykuly/986291,wiceminister-rozwoju-polska-nie-widziala-podstaw-do-wstrzymania-podpisywania-umowy-ceta.html

 

Polskie tłumaczenie rozdziału umowy CETA dotyczącego m.in. GMO wprowadza obywateli w błąd – zarzuca organizacja społeczna Akcja Demokracja.
ceta-3

Beata Szydło/Andrzej Hulimka /Reporter

Akcja Demokracja napisała w tej sprawie list do premier Beaty Szydło. Czytamy w nim:

„Wyszło na jaw, że tłumaczenie na język polski umowy CETA między Unią Europejską i Kanadą zawiera szokujący błąd!

Chodzi o część umowy dotyczącą biotechnologii, czyli między innymi GMO.

Polskie tłumaczenie umowy mówi o tym, że

handel międzynarodowy nie powinien ograniczać regulacji w tej dziedzinie (np. zakazu uprawy lub sprzedaży żywności GMO).

Natomiast oryginalny tekst umowy znaczy coś dokładnie odwrotnego:

regulacje nie powinny ograniczać handlu!”.

„Po angielsku przyznaje się,

że europejskie normy bezpieczeństwa żywności będą osłabiane.

Po polsku

zapewnia, że nie.

To skandal! Zostaliśmy wprowadzeni w błąd” – zarzuca organizacja.

Akcja Demokracja domaga się od premier śledztwa w tej sprawie i odmowy zgody na podpisanie CETA.

Przytoczmy kontrowersyjny fragment umowy.

Chodzi o artykuł 25.2, podpunkt d.

W polskiej wersji brzmi on następująco:

„Strony dostrzegają również znaczenie następujących wspólnych celów odnoszących się do współpracy w dziedzinie biotechnologii:

(…)

d) uczestnictwa we współpracy regulacyjnej mającej na celu minimalizację niekorzystnego wpływu wymiany handlowej na praktyki regulacyjne związane z produktami biotechnologicznymi”.
W oryginale natomiast podpunkt d otrzymał następujące brzmienie:

„The Parties also note the importance of the following shared objectives with respect to cooperation in the field of biotechnology:

(…)

(d) to engage in regulatory cooperation to minimise adverse trade impacts of regulatory practices related to biotechnology products.

Innymi słowy –

oryginalna wersja zdaje się mówić o minimalizowaniu wpływu praktyk regulacyjnych na wymianę handlową a

polska wersja o minimalizowaniu wpływu wymiany handlowej na praktyki regulacyjne.

Różnica jest kluczowa. Krytycy umowy obawiają się, że regulacje dot. GMO będą w wyniku umowy CETA osłabiane.

Przypomnijmy, że CETA to umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Decyzja o jej podpisaniu może zapaść na unijnym szczycie 20-21 października. Na przeszkodzie stoi sytuacja w Belgii, gdzie Walonia nie wyraża zgody na podpisanie CETA. Polski rząd wciąż nie przyjął oficjalnego stanowiska ws. umowy. Ministerstwo Rozwoju rekomenduje jej przyjęcie.

CETA

19 października (08:55)

CETA. Kto zyska? Kto straci? – zobacz zapis debaty Interii i Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 14:50): https://youtu.be/m5Spau6ngZk

ceta-i-ttip-protest

KILKA WYBRANYCH KOMENTARZY

~kasia – 16 min temu

Rząd PIS postanowił przyjąć umowę CETA. Mówiąc wprost, jest to oddanie resztek władzy najpotężniejszym korporacjom na świecie oraz poddanie się jednemu sądowi arbitrażowemu, który będzie działał na zlecenia korporacji. Firmy będą mogły pozywać całe państwa jeśli tylko uznają, że szkodzi ono ich interesom. Z taką ochroną wprowadzą do kraju produkty genetycznie modyfikowane – żywność i nasiona, po czym zmonopolizują rynek wykańczając uprawy organiczne i lokalne. Pod pretekstem ochrony, wtłoczą w nasze dzieci kolejne szczepionki unikając wszelkiej odpowiedzialności za powikłania, zaś prywatne banki zyskają nietykalność absolutną praktykując lichwę na niespotykaną dotąd skalę. W ekspresowym tempie wprowadzane są środki cenzury i inwigilacji dyktowane koniecznością „ochrony przed terroryzmem”. Zobaczcie, jak szybko PIS zmienił zdanie o GMO, jak ochoczo podejmuje decyzje szkodzące nie tylko interesowi suwerennej Polski, ale prawom człowieka i wolności słowa. Zauważcie jak jednolita jest ich polityka w kontekście działań poprzednich rządów, gdy odfiltruje się drobne pokazowe sprzeczki i odciągające uwagę afery. Mają jeden cel – wypełnienie woli Panów. Wszystko będzie nadzorowane i rządzone przez ludzi, których nie zobaczycie w polityce, w gazetach czy w mediach. To ludzie tak potężni, że dyrygują wszystkim z cienia, spoza kurtyny politycznej szopki, gdzie pacynki posłusznie wykonują rozkazy. Takim rozkazem było wprowadzenie TTIP i CETA, i właśnie to obserwujemy. Wkrótce zobaczymy prawdziwą moc władzy bo w życie wchodzi to, co dawno zaplanowano i spisano na wielu kartach, czyt. Nowy Porządek Świata z CETA, TTIP, międzynarodową armią i pełną kontrolą pieniądza. Zniewolenie absolutne. Wówczas zobaczycie, czym jest władza, but korporacji, opresja Panów tego Świata. A wy dalej żryjcie się między sobą o to kto jest gorszy i kto więcej nakradł. Obudzicie się z ręką w nocniku.

~Tola – Wczoraj (14:04)

Największe zagrożenie dla Polski jaką jest umowa CETA jest przykrywane innymi tematami zastępczymi ! Ten co tłumaczył tą umowę na j polski to płatny lobbysta korporacji – inaczej nie może być , bo to za poważna sprawa i miejsca na pomyłki nie może być ! Jakim prawem Rząd decyduje za 38 mln ludzi nie znając dobrze tej umowy ? Gdzie posiedzenie specjalistów i naukowców z różnych dziedzin ? Wygląda to tak : np poślą nam skażoną żywność , leki a nam nie wolno tego zbadać ani odesłać ? a jak wykryjemy coś szkodliwego i ogłosimy to za to korporacja wytoczy nam proces bo będą stratni ? To się pytam jaki mają cel te korporacje z USA ? Bezpieczeństwo Państwa zależy od kontroli nad żywnością , wodą , lekami , powietrzem itd To wychodzi że chcą nas wytruć ! Tak jak już rozpylają środki chemiczne z samolotów nad naszym krajem i nigdzie nie ma tyle chorych na nowotwory i inne dziwne choroby jak u nas ! NIE DLA CETA ! trzeba się zmobilizować i protestować

~Rozum vs XXI w.

Akcja wymordowania ludności naszej planety wchodzi w drugi etap. Wytruć Europę. Afryka, Indie i reszta 3-go świata już odhaczeni. Przyszedł czas na Europę.

~rozczarowana – Wczoraj (21:53)

Rolnicy nie chcą tych nasion nawet za darmo. Po co więc zmuszać ich za wszelką cenę. Sytuacja w Indiach pokazuje wyraźnie, że to nie niewinne nasiona, a coś co ma wpływ na życie tych rolników. Nigdy tak jak teraz wcześniej nie dochodziło tam do samobójstw na masową skalę wśród sadzących bawełnę. Jeżeli chodzi o żywność to nie sztuka już wyobrazić sobie skali problemu. Jeżeli rząd ten akt zdrady podpisze, to będzie miało wpływ na każdego Polaka. Nawet mieszkającego w wielkich miastach.

~zara – Wczoraj (13:17)

podpisanie tych fałszywek jest równoznaczne ze zdradą stanu, trybunał zaq to i strzał w ep. partia która podpisze, którąkolwiek z tych umów przestanie istnieć .

~Lidka – Wczoraj (13:33)

Wyobrażacie Sobie ? Zasypią nasz rynek toksycznym jedzeniem, a przecież już w tej chwili w Europie jest nadprodukcja . Na nasze towary nie będzie już miejsca . Nasi rolnicy ledwie zipią , markety zaniżają ceny skupu , żywność skupują poniżej kosztów , na plantacjach nie raz zostawiane są plony, bo nie opłaci się ich zbierać . Unia woli płacić pomoc, byle by tylko ograniczać nasze rolnictwo , a robi to z naszych pieniędzy bo płacimy składki do tej samej UNI . Czy to nie absurd i alarmujące zjawisko ? Po co nam CETA ? Nawet już w tej chwili podatek handlowy zablokowali u nas , ale we Francji i Niemczech jest taki podatek . To co jest grane ? Im wolno nam nie ? Nikt nie skorzysta u nas tylko amerykańskie korporacje !

~kp – Wczoraj (13:27)

wyszukiwarka i „monsanto gmo guzy” portal ()nalubi. przeczytacie o tym, że monsanto (sprzedało się Bayerowi więc de facto jest już w Europie) publikowało wyniki badań z trzech miesięcy eksperymentów. przeczytacie też, że guzy i raczyska pojawiały się po trzech miesiącach, a wnioski wyciągniecie już sami. kp

~~Miś – Wczoraj (13:17)

Absolutne NIE dla CETA i TTIP jeśli chcemy jeszcze żyć w miarę normalnie i by nasze dzieci miały tę samą szansę. Obydwie umowy dążą do oddania Świata prywatnym graczom, którzy zwiększa i tak już niemałą możliwość wpływania na prawo danego kraju. Tylko jeśli wszyscy będziemy głośno się sprzeciwiać mamy szansę wygrać ze zniewoleniem narodów i człowieka.

~krem23 – Wczoraj (13:21)

GMO w Lidlu i Kauflandzie niedługo na potęgę. W końcu to niemiecki Bayer kupił producenta najgroźniejszych dioksyn czyli Monsanto. Nie dla CETA, TTiP i UE!

~Polok – Wczoraj (13:09)

Czy to PO czy PIS wszyscy biorą dolary falsyfikaty a w żici maja POLAKÓW .Wystarczy czytać jak się zna języki, włos się jeży na głowach co podpisują osły i rządowcy, aby lewe konta zasilić przed zawieruchą wojenną.

~pl – Wczoraj (13:00)

co wy żądacie od pisu ? oni słuchają „głosu narodu” więc trzeba na wyjść „ulicę” ,i kazać im opuścić kraj ,jeśli nie kłamali to to zrobią !

~Vector77 – Wczoraj (12:54)

Wczoraj oglądałem program o pszczołach. Wielkopowierzchniowe uprawy niszczą ekosystemy a środki chwasto i owadobójcze są wielokrotnie silniejsze niż ddt. Powinniśmy chronić nasze rolnictwo bo chodź mniej wydajne niż amerykańskie czy kanadyjskie to zdrowsze i bliższe naturze. Jeśli pszczoły wygina to umrzemy i my.

~gosc – Wczoraj (12:53)

Się kobieto opamiętaj bo jak podpiszesz te umowę to Naród na was dokona bezlitosnego samosądu w tych „cywilizowanych” czasach. Ceta to morderstwo Narodu w białych rękawiczkach pod przykrywka „umowy handlowej” a jest to trucie ludzi w celu ich eliminacji.

~Kierowca – Wczoraj (12:44)

jeżeli PIS zgodzi się na ta ustawę CETA można go uznać za całkowicie anty POlski wasz kochany PIS już wprowadzi ustawę o zakazie obrotu gruntami rolniczymi potem ustawa 1066 obce wojska na terenie Polski a teraz nas pięknie nakarmią GMO i oddadzą resztę władzy wielkim korporacjom !!!! czy tak robią patrioci, za jakich uważa się PIS czy tak działa Prawica?????

~j23 – Wczoraj (12:39)

Upadające imperium ratuje się zawłaszczeniem Europy! Jak nie TTiP to Ceta, uchodźcy i straszenie niedźwiedziem.

~Nowe Metody Zabi – Wczoraj (12:36)

Jest prawie pewne, że GMO jest powodem alergii. Ta epidemia uczuleniowa zaczęła się wraz z wprowadzaniem do konsumpcji produktów GMO Czy wolno jeszcze o tym mówić, czy też sprawie ukręcą łeb, tak jak w przypadku wyginięcia pszczół. Też udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że powodem wyginięcia jest stosowanie preparatu chwastobójczego rondupu, niezwykłej toksyny, która nie ulega degradacji i gromadzi się w łańcuchu pokarmowym. Pierwsze wyginęły słabe pszczoły, a następni będziecie Wy.

~wim – Wczoraj (10:54)

SOLIDARNOŚĆ TO RUCH żydowski FINANSOWANY PRZEZ syjonistów !!! BYLI TO WYGNAŃCY Z 1968 ROKU !!!

~new Liberum Veto – Wczoraj (11:53)

Bardziej niepokojące do GMO w tej umowie są zapisy mówiące o tym, że rządy państw nie będą mogły wprowadzać nowych regulacji prawnych, jeżeli nie uzyskają akceptacji od korporacji ! W praktyce jest to takie współczesne : LIBERUM VETO ! Korporacje będą mogły utrącić każdą ustawę – uznając , że godzi w ich interesy !

Opublikowano za: //fakty.interia.pl/raporty/raport-ceta/aktualnosci/news-powazny-blad-w-polskim-tlumaczeniu-ceta,nId,2292958

Komisja Europejska przyznaje się do błędu w tłumaczeniu CETA
Komisja Europejska przyznała, że w oficjalnym tłumaczeniu umowy CETA na język polski został błędnie przetłumaczony fragment artykułu 25., dotyczący produktów biotechnologicznych. – Tak, był błąd. Został już poprawiony – powiedział Interii Bartosz Zadura z polskiego przedstawicielstwa KE. Błąd pojawił się również w wersji hiszpańskiej.

Chodzi o artykuł 25.2, podpunkt d, który w oryginalnej wersji brzmi: „to engage in regulatory cooperation to minimise adverse trade impacts of regulatory practices related to biotechnology products”.

W oficjalnej, polskiej wersji umowy CETA, znalazło się tłumaczenie, zmieniające zupełnie sens tego zapisu:

„uczestnictwa we współpracy regulacyjnej mającej na celu minimalizację niekorzystnego wpływu wymiany handlowej na praktyki regulacyjne związane z produktami biotechnologicznymi.

W dokumencie (z 18 października), do którego dotarła Interia, została uwzględniona zmiana strony EU/CA/pl 400, zawierającej błąd.

Aktualne tłumaczenie brzmi:

„uczestnictwa we współpracy regulacyjnej mającej na celu minimalizację niekorzystnego wpływu praktyk regulacyjnych na handel produktami biotechnologicznymi„

ceta-4Dokument, uwzględniający zmianę tłumaczenia umowy CETA na język polski/Komisja Europejska /INTERIA.PL

Kto tłumaczy unijne dokumenty?
Tłumaczenia dokumentów unijnych zleca Komisja Europejska. Tłumacze, zajmujący się przekładaniem zawiłych konstrukcji prawnych na języki państw członkowskich, są zatrudnieni na etatach, a za ten obszar odpowiada Dyrekcja ds. Tłumaczeń z siedzibą w Luksemburgu.

– To są tylko ludzie, takie rzeczy się zdarzają, choć zdarzać się nie powinny – tłumaczy przedstawiciel Komisji Europejskiej, odnosząc się do błędnie przetłumaczonego fragmentu umowy.

Błąd w tłumaczeniu umowy CETA pojawił się również w wersji hiszpańskiej.

Przedstawiciel KE uspokaja jednak, że takie sytuacje są przewidziane. – Jeśli chodzi o procedurę poprawiania tłumaczenia, to stosuje się Corrigenda. Opisuje to art. 79 Konwencji Wiedeńskiej z 1969 r. – tłumaczy Bartosz Zadura.

W tej chwili Komisja Europejska weryfikuje miejsca, w których pojawiła się zła wersja umowy CETA.

Ewelina Karpińska-Morek

ceta-i-ttip-8

WYBRANE KOMENTARZE

~Helmut – 1 godz. 2 min temu

WZYWAM DO ODEBRANIA WLADZY OSOBOM ODPOWIEDZIALNYM WEDLUG PRAWA KARNEGO ZA ZAMACH STANU ZANIM WEJDA NIEODWRACALNE , POTAJEMNIE NEGOCJOWANE!!!! UMOWY CETA I TTIP. PRAWO ALBOWIEM MOWI JASNO: § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

~Eko Logik – Wczoraj (18:56)

Trzeba być naiwny by wierzyć, że ta pomyłka to przypadek. To przeinaczenie zmienia całkowicie istotę sprawy: raz handel nad uregulowaniami, raz uregulowania nad handlem. Jest to fałszerstwo narażające nas (miliony) na utratę wolności, zdrowia i życia. Jakim trzeba być podłym człowiekiem, żeby dla kasy próbować otruć i zniewolić miliony ludzi? Jaka kara za to się należy?

~aceton – Wczoraj (18:44)

CETA to zmowa bogatych przeciwko biednym. Aby się nie rozpisywać to jest to umowa KTÓREJ NIE MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ – wystarczy ? Każdy kto jest za, to tuman lub zdrajca.

~pyt retor – Wczoraj (18:43)

Czemu rzekomo patriotyczny i demokratyczny rząd nie zrobi publicznej debaty na temat tej umowy tylko po cichu decydują za nas?

~gfd – Wczoraj (18:34)

Ta „pomyłka” dziwnie koreluje z zakupem Monsanto przez niemieckiego Bayera ;). Teraz juz wiem dlaczego Niemcy byli tacy „durni”, ze kupili producenta GMO a negocjowana umowa podobno miała kontrolować sprowadzanie GMO. Według mnie ktoś się mocno postarał, aby zapisy umowy zostały błędnie przetłumaczone.

~Wujek Szmul – Wczoraj (18:03)

Innymi słowy „demokratyczny” tłumacz chciał zaciemnić fakt, że CETA oznacza wpuszczenie na nasz rynek wyrobów korporacji Monsanto i innego rakotwórczego amerykańskiego syfu.

~Jadwiga_MIsiak – Wczoraj (14:53)

Wszelkie spory będą rozstrzygane przed sądami kanadyjskimi (CETA) i amerykańskimi (TTIP). Oczywiście inne zapisy, tych kwestionowanych umów otwierających (narzucających) europejski rynek konsumencki, są również niekorzystne dla obywateli Europy, w tym co ważne Polski. JUz ślepe wykonywanie unijnych zapisów przynosi Polsce sporo negatywów. Ci co krzyczą o unijnym mleku i miodzie niech dokładnie sprawdzą ile My jako Polacy wpłacamy do unijnej kasy, a ile fizycznie otrzymujemy.

PanPolak – Wczoraj (16:52)

To nie jest żadna unia !!! To jest IV RZESZA !!!
~stef – Wczoraj (16:48)

Jakkolwiek by nie patrzeć w fatalnej sytuacji są teraz rządzący i popierający ustawę, jak się będą tłumaczyć ? Że to nie miało znaczenia? Czy że może nasi poligloci bazowali na oryginalnej wersji?? HIHI w to drugie przecież nie sposób uwierzyć :)

~Podejrzane – Wczoraj (16:15)

„Totalna opozycja” Totalna to ona jest tylko do momentu gdy głosuje się nad ustawami korzystnymi dla Polski. Kiedy ustawy te wyraźnie nam szkodzą (Polakom),to już ta Totalna opozycja nie jest tak bardzo totalna jakby się mogło wydawać. A dobra zmiana nie jest tak dobra jak w zamyśle Szydło i Dudy miała być.

~Taki Jeden – Wczoraj (16:33)

„Totalna Opozycja” Jednak nie taka totalna. Głosują z PiS ramię w ramię kiedy jest to na szkodę Polaków. Kiedy jest ustawa o wieku emerytalnym, ni chu chu. Dobra zmiana również nie jest tak dobra, jak miała być w zamyśle przedwyborczej debaty. Wszystkie świnie wiejskie natychmiast wywalić z sejmu!!!!!

~Antymaliniak – Wczoraj (15:14)

Antydemokratyczny rząd PiS, w zamian za poparcie CETA proponuje rządom zachodnim, aby te patrzyły na rodzącą się w Polsce dyktaturę przez palce. Chciwy zachód sprzeda naszą wolność za nasze własne pieniądze. Dzięki PiSowi staje się realne, że nawet za 50 lat nie dogonimy zachodu w połowie. Ten rząd jest niebezpieczny. Zobaczycie sami na własne oczy jak znika demokracja, a będzie CETA. I co tam jeszcze Amerykanie zapragną. SLD przy PO to był mały pikuś w „robieniu” interesów. Ale PiS przebija wszystko. Teraz to będziemy mieli za swoje.

~zimny prysznic – Wczoraj (14:07)

CETA to nie jest tylko GMO jak większość ludzi myśli. CETA to wszechwładza korporacji ponad naszym prawem i Konstytucją. Korporacje zyskają prawo do naszej litosfery i wody, a my będziemy ich niewolnikami, którzy będą musieli dla nich pracować bo nasz przemysł i rolnictwo padnie.

~Trefl – Wczoraj (15:11)

GMO jest od lat wiec w celu udowodnienia szkodliwości była przeprowadzana na szczurach jedzących gmo. Pierwsze osobniki choroba rak drugie pokolenie problemy z płodnością i choroby trzecie pokolenie choroby i BEZPLODNOŚĆ

~boruta – Wczoraj (15:50)

To nie jest żadna umowa to cyrograf !!!

belfegor666 – Wczoraj (15:42)

Oj tam, oj tam! PIS-bolszewia i tak nie kuma o co kaman i podPISuje wszystko, co jej amerykańska agentura podetknie

~Lidka – Wczoraj (15:26)

Celowo utajniali te umowę żeby później w ostatniej chwili ją wyłożyć . Na dodatek celowo źle przetłumaczona ! Oszustwo nie pierwszy raz . Co im się tak spieszy żeby wprowadzić to niebezpieczeństwo jakie jest ze strony CETA ? Zablokować CETA ! To nie potrzebne nikomu do podpisywania uczciwych i pod kontrolą innych umów miedzy Państwami . Dlaczego niby korporacje z USA mają mieć jakiekolwiek przywileje ? Widać że to oszustwo na wielka skalę ! Kiedy Polacy będą mieć wzniesione wizy do USA ? Obama obiecywał że w tym roku – i co nie ma

~UEkocham:P bis – Wczoraj (15:01)

(ERRATA:P) EUROPE – tylko wyrżnąć, wytruć, polityką lansującą pęd ku karierze i pokazującą m.in. ciążę jako „przeszkodę” doprowadzić do spadku przyrostu naturalnego! Barany idące na rzeź! Dosłownie

~Aaron - Wczoraj (14:53)

Róbta co chceta a i tak będzie CETA.

~karamba – Wczoraj (14:50)

PiS czy PO to tylko marionetki koncernów światowych, o ile dobrze pamiętam to jest ich 11, kupią każdego polityka i w każdym państwie to nazywa się lobbing, a Tusk wróci do Polski razem z Wehrmachtem … tak jak dziadek mu pokazał, bo granice są hipotetyczne Niemcy nigdy nie podpisały traktatu pokojowego.

~To nie pomyłka – Wczoraj (14:49)

„Tłumacze, zajmujący się przekładaniem zawiłych konstrukcji prawnych na języki państw członkowskich, są zatrudnieni na etatach, a za ten obszar odpowiada Dyrekcja ds. Tłumaczeń z siedzibą w Luksemburgu.” Tłumacz zatrudniony na etacie w Luksemburgu raczej cieszy się ze swoich zarobków i angażu. Za takie „pomyłki” na polecenie syjonistów może otrzymać nagrodę w postaci przedłużenia umowy, podwyżki wynagrodzenia, czy tez nagrody. Rozumiem, że są to tłumacze przysięgli. Powinni zatem NATYCHMIAST stracić uprawnienia. To było celowe wprowadzenie w błąd kilku rządów w UE. To poważne przestępstwo, a nie jakaś pomyłeczka. Powinni trafić do więzienia.

~Radek – Wczoraj (14:46)

Do dzisiaj piszczy mi w głowie dźwięk głosu prezesa z epoki ACTA, że ONI nie wiedzieli za czym głosują, dostali instrukcje i je wykonywali. To samo tyczy się większości osób w parlamencie. Kto z głosujących czytało tekst CETA? Zapewne garstka. A ile z tej garstki zrozumiało, to co przeczytało? Każdy z nas wie, że literówka potrafi zmienić sens. A tu była znacząca zmiana treści i ZNACZENIA TEKSTU. Przecież to można porównać do potencjonalnego głosowania za: wpływem ludzi na władzę, a po tłumaczeniu wpływu władzy na ludzi. Składniki treści podobne, ale znaczenie zupełnie inne.

~Anna – Wczoraj (13:20)

CETA śmieciowe jedzenie i rak! Niewolnicza praca i wykupywanie Polskich złóż! !! NIE dla CETA I TTIP w Polsce! PiS zdrajcy!

~Józek Bonk – Wczoraj (13:34)

ci którzy podpiszą ta umowę powinni natychmiast stanąć przed plutonem egzekucyjnym

taie – Wczoraj (13:13)

CETA to tylko furtka dla jankeskiego TTIP – GMO to małe piwo – ważniejsze to podporządkowaniu Polski prawnikom korporacji USA i wpuszczeniu na nasz rynek farmerów z setkami tys ha (rolnictwo europejskie nie ma szans) a żywność bez żadnej kontroli.

~olśniony – Wczoraj (14:43)

Co niesie ze sobą GMO i szeroko stosowany już od dawna również u nas jako środek chwastobójczy i nie tylko roundup (randap). Dowiesz się na google pod tytułem GMO Alarm dla świata.

~Polskawalczy! – Wczoraj (14:39)

Kto za Pis?? Kto za Po???? Co za bzdura przemielonych ludzi sterowanych przez okupantów żydowskich!!!A kto za czerwona kartka dla całego knesetu z wiejskiej realizującego obce zamówienia syjonistów w budowie nwo na odcinku Polskim?????? Kto za szczeropolska nową siłą która potrzebna w Polsce??!!! Kto za odzyskaniem władzy przez rodowitych Polaków ???!!!!!!

~Olo – Wczoraj (14:34)

Polecam obejrzeć i przeczytać wyniki badań nad GMO,CETA to holokaust Europejczyków.link> //faktydlazdrowia.pl/gmo-szokujace-wyniki-pierwszego-dlugotrwalego-i-niezaleznego-badania/ Wklejajcie i informujcie znajomych.

~:P – Wczoraj (14:26)

Europa, taka piękna, oświecona, doskonała – podzieli los Lucyfera, podzieli los króla Nabuchodonozora. Upadnie na samo dno! dziś CETA, jutro TTIP, a pojutrze….

~Oczywisty – Wczoraj (14:24)

skoro unia przyznaje się do błędu, to znaczy że żydzi europejscy z żydami amerykańsko kanadyjskimi wszystko już dogadali, a od głupich gojów nic nie zależy i mają to tylko obowiązek podpisać oczywiście w imię demokracji, jakże by inaczej.

Czytaj więcej na //fakty.interia.pl/raporty/raport-ceta/tylko-w-interii/news-komisja-europejska-przyznaje-sie-do-bledu-w-tlumaczeniu-ceta,nId,2293112#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

nwo-6


Krystyna Pawłowicz posłanka Prawa i Sprawiedliwości protestuje przeciw CETA. Wystąpienie w Sejmie

 

PS od redakcji KIP. Polecamy dla Dociekliwych i Samodzielnie Myślących przeczytanie i przeanalizowanie, co najmniej zamieszczone na poniższych linkach teksty o CETA, TTIP, konwencjonalnej medycynie akademickiej, farmacji, ich oddziaływaniu na zdrowie ludzi oraz o próbach wywołania III wojny Światowej, ponieważ te z pozoru odległe tematyki łączą się ze sobą w pełny obraz. Zalecamy czytanie i analizowanie w podanej kolejności.

 

PROTEST – przeciw CETA, czyli oddaniu wszechwładzy nad Polską korporacjom – PODPISZ
Stanowisko Jedności Narodu w sprawie TTIP i CETA
Protest przeciwko podpisaniu porozumienia CETA. Kryminalne i podstępne działania polskiego rządu.
Zastąpienie władzy rządów narodowych przez korporacje za pomocą CETA (TTIP, TISA) ze szkodą dla społeczeństw
STOP TTIP & CETA: Bronimy polskiego rolnictwa i żywności
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/09/ceta-zamiast-ttip-pod-przykrywka-zakazu-aborcji/
Sto kilkadziesiąt pytań do p. prezydenta … A. Dudy i p. premier B. Szydło oraz do władz PiS-u (I)
W imię „wybraństwa” i władzy nad światem… chcą go zniszczyć ?
Gwałtowne dążenie Zachodu do III wojny światowej obnaża, jego prawdziwe oblicze w Syrii
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/09/czy-celem-polskiej-polityki-zagranicznej-jest-powrot-do-granic-polskich-ustalonych-w-traktacie-wersalskim/
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/12/dr-carolyn-dean-i-inni-smierc-z-winy-medycyny-cz-1/
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/12/gary-null-carolyn-dean-i-inni-smierc-z-winy-medycyny-cz-2/
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/12/gary-null-carolyn-dean-i-inni-smierc-z-winy-medycyny-cz-3/
CHOROBA ZAKAŹNA MEDYCYNY, czy MEDYCYNA ZDROWIA ?
Ile dostali w łapę? Na marginesie oszustwa szczepionkowego.
Za opór wobec ludobójstwa szczepionkowego chcą ją wsadzić do paki. Rozprawa Justyny Sochy 13-tego o 14:15.
Jak fluor obniża IQ dentystom
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/12/prof-maria-d-majewska-szczepienny-holokaust-polakow/
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/02/statystyka-w-medycynie/
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/02/oskarzenie-w-imieniu-narodow-swiata/
//www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/05/ludobojstwo-w-prawie-miedzynarodowym/
Wnikliwe przestudiowanie i przemyślenie zawartych treści zaoszczędzi czytania kilkudziesięciu tysięcy stron, w tym zwłaszcza gazetowej „sieczki”, gdzie ważna prawda ukryta jest w mieszance wielkich kłamstw z mało ważną prawdą, która służy jedynie uwiarygodnieniu wielkich kłamstw.

Więc trzeba czytać i analizować, analizować, analizować ( i drukować oraz upowszechniać dopóki czynny jest internet) … i wydobywać ważną prawdę na powierzchnię oraz … realizować według zasady australijskich Aborygenów: „Musisz stać się tą zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.”

Redakcja KIP

PS 2. Posłowie, którzy głosowali w Sejmie przeciwko CETA. To niezwykle ważne dla Polski i Polaków głosowanie pokazuje ilu posłów mamy rzeczywiście polskich w Sejmie – podobno polskim ? Głosowanie nr 27 dnia 06-10-2016

Posłowie PiS głosujący „Przeciw”

1. Ardanowski Jan Krzysztof 2. Bubula Barbara 3. Głuchowski Krzysztof 4. Hałas Teresa 5. Pawłowicz Krystyna 6. Sobecka Anna Elżbieta 7. Sośnierz Andrzej 8. Stawiarski Bartłomiej

Posłowie PO głosujący „Przeciw”

1. Młyńczak Aldona

Posłowie Kukiz15 głosujący „Przeciw”

1. Andruszkiewicz Adam 2. Apel Piotr 3. Bakun Wojciech 4. Błeńska Magdalena 5. Borowska Elżbieta 6. Brynkus Józef 7. Chrobak Barbara 8. Chruszcz Sylwester 9. Długi Grzegorz 10. Grabowski Paweł 11. Jachnik Jerzy 12. Jakubiak Marek 13. Józwiak Bartosz 14. Kaczmarczyk Norbert 15. Kobylarz Andrzej 16. Kozłowski Jerzy 17. Kukiz Paweł 18. Kulesza Jakub 19. Liroy-Marzec Piotr 20. Maciejewski Andrzej 21. Masłowski Maciej 22. Mordak Robert 23. Parda Błażej 24. Porwich Jarosław 25. Romecki Stefan 26. Rzymkowski Tomasz 27. Sachajko Jarosław 28. Siarkowska Anna Maria 29. Sitarski Krzysztof 30. Skutecki Paweł 31. Szramka Paweł 32. Ścigaj Agnieszka 33. Tyszka Stanisław 34. Wilk Jacek

Posłowie PSL głosujący „Przeciw”

1. Baszko Mieczysław Kazimierz 2. Jarubas Krystian 3. Kasprzak Mieczysław 4. Kłopotek Eugeniusz 5. Kosiniak-Kamysz Władysław 6. Kotowski Kazimierz 7. Łopata Jan 8. Maliszewski Mirosław 9. Możdżanowska Andżelika 10. Pasławska Urszula 11. Paszyk Krzysztof 12. Sawicki Marek 13. Sosnowski Zbigniew 14. Tokarska Genowefa

 

 

Źródło: //www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/10/sejm-przyjal-rzad-podpisal-ceta-i-polska-sprzedana-z-inwentarzem-korporacjom/ 

 

 

KOMENTARZE

 • @@@!
  Najwyraźniej Walończycy mają więcej rozumu niż reszta Europy. Chwała im za to. CETA i TTIP pozbawiają nas WSZYSTKIEGO. W obu tych dokumentach nie ma ani jednego zapisu który my, zwykli obywatele moglibyśmy poprzeć. Chyba, że Polaków kręci wcinanie chemii przemysłowej, przyznanie korporacjom prawa do wody, pozbawienie własnego rządu, uprawnień do suwerenności w decyzjach gospodarczych.. etc.. obie te umowy mają właśnie to na celu. Rzucić na kolana każdy kraj narodowy. Polskę też, a raczej przede wszystkim. W takiej ponoć bankrutującej Rosji od lat jak tu się pisze(narymut, etc..) woda jest za darmo, bo to podstawowe prawo człowieka, u nas sprzedano prawa do jej dystrybucji żydom, stąd takie ceny wody. Pozostało jeszcze sprzedanie powietrza. Dziwi mnie, że mówimy wyłącznie o problemie z genetycznie modyfikowaną żywnością której nie chcemy ale wstyd nam to powiedzieć głośno i "dyplomatycznie" chowamy się za plecami innych. A co z lekami? Przecież Kanada to lider leków generycznych które nie zawsze są dobrym i tanim lekiem zastępczym dla wszystkich (chemiczne substytuty). Ponadto nowo wprowadzanie "generyki" często testowane są przez koncerny farmaceutyczne na nieświadomej tych testów populacji. Dzieje się to najczęściej za wiedzą lekarzy którzy są zmuszeni wystawiać recepty na dostępne leki kanadyjskie. Przypomnę, że rząd Kanady wprowadził kilka lat temu ustawą C51 zakaz importu leków i produktów ziołowych z zewnątrz zmuszając tym samym do leczenia się wyłącznie dostępnymi lekami kanadyjskimi.
 • A to Polska nie jest jeszcze...
  sprzedana korporacjom? Obecna okupacja naszej przestrzeni gospodarczej, polskich tzw dziedzin strategicznych gospodarki jak np energetyka, gospodarka wodna, zbrojeniówka itd, ale takze już chyba każdej dziedziny społecznej np edukacja, wskazuje na to, że od 1989roku, Polska to "ch... dup.. i kamieni kupa".
  Tylko nasza Królowa Matka Boska Królowa Polski. Kiedy ten nasz naród sobie to uzmysłowi?
 • @
  // PiS w sprawie tej umowy stosuje zakłamanie takie samo jak PO, czego dowodzi sama treść i kłamstwa w tłumaczeniu umowy CETA, co stwierdza między innymi organizacja społeczna Akcja Demokracja.//

  Jestem przeciwny umowie CETA, ale jestem też przeciwny dzieleniu polskiego społeczeństwa przez organizacje takie jak ta.

  Kto sponsoruje takie pro żydowskie "społeczne" organizacje jak Akcja Demokratyczna? ... sponsoruje oczywiście ... wielki biznes! Dlaczego to się im opłaca? Bo wywlekanie na ulice Polaków, Niemców, Czechów itd polaryzuje i dzieli społeczeństwa, a to sprzyja wielkim korporacjom.

  Zespół Akcji Demokracji na koniec 2015 roku liczył 3 osoby. W skład jego wchodzili: Weronika Paszewska, Marcin Koziej i Bogumił Kolmasiak.

  Weronika Paszewska – Prezeska Akcji Demokracji

  Weronika jest doświadczoną trenerką i aktywistką. Współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, pracując na rzecz zmiany edukacji dzieci i młodzieży, budowania dialogu polsko-żydowskiego, tolerancji, rozwoju edukacji medialnej i obywatelskiej, aktywizacji niepełnosprawnych fanów piłki nożnej. Weronika była odpowiedzialna za XIX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, projekt który promuje zaangażowanie polityczne wśród młodzieży. Współtworzyła Grupę eFTe Warszawa, która przez kilka lat z sukcesem działała na rzecz zrównoważonego rozwoju i globalnej sprawiedliwości. Wolne chwile spędza w ogrodzie społecznościowym i z Kooperatywą Spożywczą Dobrze. W Akcji Demokracji, Weronika odpowiedzialna jest za całość organizacji.

  2. Skąd mamy pieniądze?
  https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/raport2015

  W 2015 roku uzyskaliśmy łączne przychody w wysokości 410 618,67 zł.

  Pieniądze na pierwsze 6 miesięcy działalności (lipiec – grudzień 2015) otrzymaliśmy z 3 źródeł instytucjonalnych:

  Europejskiej Fundacji Klimatycznej (Holandia) 65 912,00 zł
  brytyjskiej organizacji 38Degrees 115 845,50 zł
  niemieckiej organizacji Campact 83 996,75 zł

  Otrzymaliśmy również indywidualną darowiznę od Pani Anny Manser na kwotę 87 516,58 zł.
 • @kula Lis 66 16:29:29
  Jeżeli Polacy nie zorganizują się oddolnie w tzw lokalne organizacje pozarządowe a potem regionalne i krajowe koalicje tych organizacji obojętnie o jakim charakterze, czy to społecznym, hobbystycznym czy jakimkolwiek innym i nie bedzie się tam poruszać takich tematów jak właśnie CETA, to jesteśmy jako naród, już praktycznie sprzedani...
 • @Arjanek 17:23:12
  Zastanów się, Arjanek, wolisz społeczeństwo podzielone czy zniewolone?

  Napisz na swoim blogu o organizacji Akcja Demokracja i przestań trollować na moim. Mowa jest o zniewoleniu, biedzie i nędzy, jakie CETA przyniesie Polsce, a nie o etyce organizacji, która zorganizowała protest.
 • @Jan Paweł 17:38:51
  No więc właśnie, praca u podstaw, organizowanie się oddolnie - które nota bene jest wykładnikiem wolności społeczeństwa - są jedynym ratunkiem Polaków. Demonstracje przeciwko CETA powinny się odbywać również w każdym Pcimiu Dolnym, a nie tylko w dużych miastach. Tylko świadome społeczeństwo będzie w stanie odbudować Polskę.
 • @Lotna 14:45:11
  Było na YT ale usunięte. Jeszcze jest tu, ale może wymaga logowania do FB...„Świetna wypowiedź Pawła Heinricha …koniecznie posłuchajcie..Jak premier Nowej Zelandii były bankier przeforsował umowę taką jak CETA ,pod nazwa TPP w kasynie rok temu. Czołgi pilnowały kasyna …Leki poszły do góry 300%. Rząd dzisiaj kontroluje i blokuje internet! Dziś do drzwi pukają policjanci…Rządzą bandyckie korporacje.”
  https://www.facebook.com/alternewspl/videos/1001214660004810/
 • @Lotna 14:45:11
  Kim jest Wipler! Zdaję się byli tu na blogu jego zwolennicy.

  http://www.dzienniknarodowy.pl/3292/wipler-ceta-daje-wolnosc-handlu-przeciwnicy-umowy-/
  Wipler: CETA daje wolność handlu. Przeciwnicy umowy boją się konkurencji, boją się nowoczesności [WIDEO]
  Według Przemysława Wiplera, wiceprezesa partii Wolność (do niedawna KORWIN), CETA: – () daje wolność handlu, wolność przesyłania towarów, ułatwienia dla prowadzenia inwestycji kapitałowych, dla prowadzenia działalności usługowej, działalności produkcyjnej, przesyłania pracowników celem świadczenia usług, daje wszystkie swobody, których życzylibyśmy sobie od Europy () Tego rodzaju umowy są dobre, bo znoszą ..Zwolennicy Korwina też byli!
  http://www.dzienniknarodowy.pl/3310/korwin-mikke-wykpiwa-przeciwnikow-zywnosci-genetyc/
  Korwin-Mikke wykpiwa przeciwników żywności genetycznie modyfikowanej. Dziś i chyba wczoraj Korwin na swoim FB przegiął pałę i rezygnuje z popierania tych ludzi. Nie możliwe, by człowiek tak inteligenty po zapoznaniu się z tematem dalej GMO bronił mówiąc, że i tak wszystko się trawi w żołądku. Jakoś tutaj zupełnie pomija logikę, której mu nie brakuje. Zadawałem pytania i oficjalnie na blogu, fb, prywatnie. Jeżeli żywność GMO jest dobra, to czemu jest zakazana w stołówkach Monsanto? Zero odzewu

  Jeżeli pojawi się (utworzymy) partię z dużą częścią postulatów Wolność (blisko tego jest Kukiz) z sanepidem przekształconym, z goniącego rodziców nieszczepionych dzieci w urząd kontrolujący jedzenie i składający doniesienia do prokuratury po znalezieniu trucizn w pożywieniu, to będzie dla mnie partia idealna. No i oczywiście kara śmierci za świadome i udowodnione dodawanie trucizn do pożywienia. Normy dopuszczalne powinny być ustalane pod pełną kontrolą Polaków. Przecież proste badania ze szczurami nad GMO, można było w Polsce robić już dawno, podobne do tych prof. Seraliniego Dla kontrastu podam wypowiedź Winnickiego, na którym co poniektórzy suchej nitki nie zostawili.

  http://www.dzienniknarodowy.pl/3290/bosak-ceta-i-ttip-doprowadza-do-wejscia-do-polski-/
  Bosak: CETA i TTIP doprowadzą do wejścia do Polski zagranicznych korporacji na uprzywilejowanych zasadach
  – Potrzebne jest doinwestowanie i poprawa naszych możliwości obronnych, a to zależy od ilości pieniędzy, jakimi dysponuje państwo polskie. To z kolei zależy od kondycji naszej gospodarki. Rozumowanie typu „osłabiając swoją gospodarkę, by związać się bliżej z Niemcami, Kanadą, Stanami Zjednoczonymi, poprawimy swoje bezpieczeństwo”, to jest rozumowanie fundamentalnie wadliwe.
  / całość pod wskazanym linkiem. CETA i TTIP to samobójstwo Narodu, na początku będzie pięknie ! do czasu jak wyrugują wszystkie krajowe firmy, kapitał będzie wyssany do maksimum, to ma być rynek zbytu nic więcej.Naród będzie dopłacał zadłużeniem i nędzą do tego biznesu , następne miliony wyjadą na zmywaki .
 • @Lotna
  Czy u Was też z topoli pospadały wszystkie liście, a na ich miejsce pojawiły się nowe małe zieloniusieńkie? A spadając, to nie były takie jak w innych latach liście żółte błyszczące, nawoskowane jakby lub żółtobrązowe, lecz zeschłe, pokurczone, brudno brązowe. Całe drzewo zrzuciło wszystkie liście przez 3-7 dni, a na ich miejsce równocześnie pojawiały się małe zielone świeże liście. Teraz już na drzewie nie ma żadnego starego liścia. Z tego co wiem, to topole zbierają bardzo dużo zanieczyszczeń. Dużo więcej niż inne drzewa. Co je aż tak zanieczyściło w tym roku, że drzewo zdecydowało się na taki manewr? Jak długo żyję jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Myślę, że to "chemy" pokazały swoje oblicze , krótko po upałach były już efekty, i nie był to efekt upałów liście były popalone na konkretnych pietrach korony obojętnie czy cień strona słoneczna itp, wystąpiła jakaś kompatybilna anomalia, rożne odmiany drzew. Czyli nasycenie truciznami w konkretnym czasie rozwoju liści, wspominałem że jak żadnego roku nie było takiego widoku takich poparzeń, nie było normalnej soczystości zarośli drzew jakby ktoś im dusze wyssał.
 • @Lotna 14:45:11 Wyborów w USA może nie być!
  Obama przygotowuje naród do wprowadzenia dyktatury na wypadek „wydarzenia kosmicznego”...Prezydent Barack Obama w ubiegły czwartek wydał prezydencki rozkaz, który jest już na oficjalnej stronie internetowej Białego Domu, aby różne organy Stanów Zjednoczonych, na wszystkich poziomach przygotowane były dla całego narodu w przypadku zagrożenia ze strony zmian pogodowych spowodowanych wydarzeniami natury kosmicznej.

  Koncentruje się szczególnie na zagrożeniu ze strony wybuchu słonecznego oraz zaburzeń geomagnetycznych, które mogą spowodować zakłócenia „krytycznej infrastruktury” takiej jak systemu GPS, komunikacji oraz sieci elektrycznej. Szczególnie groźne mogą być zaburzenia w dostawie prądu elektrycznego, co może spowodować brak wody, problemy z opieką medyczną i uniemożliwić transport. Może to wystąpić na wielkich połaciach całego kontynentu.

  Prezydent Obama poleca środki koordynacji między służbami ochrony cywilnej (FEMA), NOAA i sekretariatów obrony i wewnętrznych i daje maksymalny termin „120 dni” od dzisiaj (czyli czwartku 13.10), aby wszystkie reaktory jądrowe kraju posiadały protokoły awaryjne. Do tych działań mają się dołączyć instytucje prywatne i non-profitowe, uczelnie, media i ubezpieczalnie.

  W 2015 roku ustalono plan na wypadek takich katastrofalnych wydarzeń (National Space Weather Action Plan), który będzie rozbudowany odpowiednio do obecnych potrzeb. Plan umożliwi kontrolę przez Rząd i współpracę z rządami lokalnymi i plemiennymi, sektorem naukowym, organizacjami prywatnymi i non-profitowymi, a także z partnerami międzynarodowymi.

  Daje to wielkie uprawnienia Dyrektorowi Biura Polityki Naukowej i Technologicznej Prezydenta (OSTP), którym jak wiadomo jest dr John P. Holdren, żyd – szaleniec, który zaleca takie metody jak:
  – usuwanie ciąży wbrew woli matki
  – masowe zabieranie dzieci samotnym matkom i przekazywanie ich rodzinom zastępczym
  – sterylizację społeczeństwa za pomocą chemikaliów w wodzie i jedzeniu
  – sterylizację ludzi, którzy przyczyniają się do obniżenia poziomu społecznego, w przypadku gdyby chcieli mieć wiele dzieci
  – wprowadzenie Reżimu Planetarnego do globalnej kontroli ekonomicznej oraz kontroli nawet najbardziej intymnych czynności ludzkich – za pomocą międzynarodowych sił policyjnych.

  Zob.: http://zombietime.com/john_holdren/
  Uprawnienia dostaną także asystent Prezydenta Bezpieczeństwa Narodowego i Walki z Terroryzmem (Homeland Security and Counterterrorism) oraz Dyrektor Office of Management and Budget (OMB). Jak wiadomo Homeland Security jest odpowiednikiem Gestapo w hitlerowskich Niemczech i NKWD w sowieckiej Rosji. W tworzeniu tej totalitarnej agencji brał czynny udział żyd Jewgenij Primakow jeden z najczynniejszych szefów KGB, w latach 90-tych minister spraw zagranicznych, a potem premier Rosji. Prywatnie kochanek Tatiany Anodiny, tej szkarady od śledztwa katastrofy „smoleńskiej”.

  Zob.: http://educate-yourself.org/cn/DHShiresKGBchief02apr03.shtml
  Oczywiście wszystkie zarządzenia i plany ubrane są piękne kolory zabezpieczenia społeczeństwa przed kataklizmami naturalnymi, jednak całość wygląda na realizację planu Rotszyldów i reszty mafii żydowskiej wprowadzenia Nowego Porządku Świata. Działania te są bowiem powiązane z czynnościami militarnymi w różnych częściach globu, szykowana jest np. wielka ofensywa na Irak i Syrię, gdyż kraje te opierają się stworzeniu Wielkiego Izraela. Syjonistycznym żydom udało się już opróżnić w dużej mierze tereny, na których ma powstać Wielki Izrael z młodych Arabów – wysłano ich do Europy Zachodniej, przy okazji znacznie ją osłabiając, a teraz czas na osłabienie USA i nie dopuszczenie do wyboru Donalda Trumpa, który jest w zdecydowanej opozycji wobec ekspansji rasistowskich żydów.

  Istnieje także ryzyko ataku nuklearnego na Rosję, jak bowiem wiadomo Rosjanie przeprowadzają bezprecedensowe ćwiczenia z udziałem 40 mln obywateli właśnie na wypadek ataku nuklearnego.
  Mehran Tavakoli Keshe w jednym z ostatnich seminariów ujawnił, że w zniszczonej amerykańskiej rakiecie na przylądku Canaveral było szereg głowic jądrowych, które miały zniszczyć cele w Rosji i powalić ją na kolana, jak Japonię bombami w Hiroshimie i Nagasaki. Dzięki technologii Keshe Rosjanom we współpracy z Iranem udało się tę rakietę zniszczyć zaraz przed startem.

  Zob. ostrzeżenie Alexa Jonesa:
  NIEBEZPIECZEŃSTWO: Kontrolowane przez Sorosa USA wypowiadają wojnę Rosji
  https://www.youtube.com/watch?v=oy43yskCyLQ
  Katastrofy nie są wcale wykluczone, także te ze strony ciał kosmicznych, jak asteroidów. Alex Jones już dawno w swoich audycjach mówił o „broni kosmicznej” właśnie w postaci asteroidów, które mogą być naprowadzane na cele ziemskie i wywołać np. wielką falę tsunami. Można też się posłużyć bombami atomowymi, jak to było w przypadku Fukushimy.

  Nie można też ostatecznie wykluczyć np. rozbłysku słonecznego. Przypomnę ostrzeżenia sprzed kilku lat majora Eda Damesa i jego zespołu osób zdalnie widzących (remote viewers) – były one przestawione w filmie Killshot. Dotyczyły właśnie olbrzymiego rozbłysku słonecznego, który ma unicestwić całą elektronikę na świecie. Być może informacje te są obecnie wykorzystywane przez syjonistów w zdobyciu totalnej kontroli nad światem.

  Oczywiście działania te nie muszą doprowadzić do upadku cywilizacji, jak chcą to ich autorzy, ale już niedługo będzie gorąco, w Europie też. Rozkazy Obamy docierają do nas, po tym, jak rząd Niemiec poprosił wszystkie rodziny w kraju, aby na dwa tygodnie przygotowali wodę, jedzenie i apteczkę pierwszej pomocy , i to w kontekście wstępnego przygotowania do przypadku wyjątkowego. Zarezerwowano 800.000 ton nie psującej się żywności.

  Centrum pogody kosmicznego hiszpańskiego Stowarzyszenia Ochrony ludności dla klimatu kosmicznej i pme (aepcce) od 2011 roku rozpowszechnia aby zastosować środki zapobiegawcze dla własnej rodziny w przypadku wielkiej burzy słonecznej. Raport został oficjalnie przyjęty przez ochronę ludności Estremadury w 2012 r, mając na uwadze, że nie można już dłużej ignorować tych wiadomości i przypomniał, że w Hiszpanii nie istnieją żadne normy zapobiegawcze, że Hiszpania nie posiada jeszcze do dziś jądrowego planu awaryjnego.

  zob. strona Białego Domu:

  https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2016/10/13/executive-order-coordinating-efforts-prepare-nation-space-weather-events
  Tłumaczenie częściowo pochodzi z forum dyskusyjnego Universal Council Polska – Keshe Foundation (mika).
 • @Lotna 14:45:11
  Heinrich: „Wprowadzenie CETA to być albo nie być naszego narodu”
  https://www.youtube.com/watch?v=lWJB4Y4rBVQ
  „Jak robak tego nie ruszy, to ty tego nie ruszaj”, ”Kłótnia” odnośnie zapisów o CETA, a sprawa jest jasna:
  http://cheops4.org.pl/phpBB3/download/file.php?id=1284
 • @Lotna 14:45:11
  O co chodzi z tą prywatyzacją wody ?
  A o wzięcie za morde.

  Komercjalizacja wody – argumenty zwolenników

  Cytując amerykański magazyn „Fortune”: woda „może być tym dla XXI wieku, czym ropa naftowa dla wieku XX”. Bank Światowy oszacował wartość wody na bilion dolarów rocznie. To właśnie ta instytucja wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz trzema największymi korporacjami posiadającymi sieci wodociągowe (Suarez, Vivendi, RWE Thames Water) prowadzą od wielu lat kampanię na rzecz prywatyzacji wody. Uchwalenie w 1992 roku przez ekspertów zajmujących się tematyką wodną Deklaracji Dublińskiej (The Dublin statement on water and sustainable development) przyczyniło się do umocnienia wśród polityków idei komercjalizacji wody. Zgodnie z tym dokumentem wodę uznano za dobro ekonomiczne o określonej wartości, które powinno być dostarczane według zasad gospodarki rynkowej. Wyraźnie jednak zastrzeżono, że cena wody powinna być osiągalna dla każdego człowieka, jako że jest dobrem podstawowym i niezbędnym do życia. Od tego czasu zachodziła zmiana w międzynarodowej polityce dotyczącej tego podstawowego zasobu, a za najlepsze rozwiązanie problemu niedoborów coraz częściej uznawano komercjalizację.

  Zwolennicy Deklaracji Dublińskiej głoszą, że w krajach słabo rozwiniętych, gdzie władza jest skorumpowana, jedynym rozwiązaniem zapewniającym dostawy wody do mieszkań oraz odpowiednie zarządzanie zasobami jest oddanie ich w ręce szeroko pojętego biznesu. Zwolennicy zaangażowania sektora prywatnego (korporacje, prywatni przedsiębiorcy, agencje pomocowe, rządy i samorządy wielu państw) twierdzą, iż prywatyzacja zasobów wodnych przyczynia się do podniesienia ich wydajności, obniżenia cen, poprawy jakości zarządzania wodą oraz zwrotu poniesionych kosztów inwestycyjnych. Wielkie koncerny międzynarodowe przekonują, że dzięki zwiększeniu produktywności sektora będą w stanie unowocześnić oraz rozwinąć sieć wodną. Ich zdaniem właśnie ten ostatni punkt powinien mieć decydujące znaczenie dla ponad miliarda ludzi, którzy nie posiadają dostępu do bezpiecznej, czystej wody.
  A jak to wygląda w praktyce?

  O czym zapominają wspomnieć zwolennicy komercjalizacji wody? Korporacje międzynarodowe – jak wszystkie firmy – są nastawione na osiąganie zysku, a nie na zaspokajanie potrzeb ludzkości. Odpowiedzialność przed udziałowcami często zmusza je do zarządzania zasobami wodnymi w sposób mniej zrównoważony. Jak już pokazały przykłady z życia, po prywatyzacji jakość wody spada, cena wzrasta, a obiecane inwestycje w sieci wodno-kanalizacyjnej prawie nigdy nie zostają spełnione. Szybkiego zysku, na jakim zależy inwestorom, nie da się bowiem osiągnąć, inwestując w nową sieć wodociągową, ponieważ wymaga ona ogromnych nakładów kapitału.

  Poza prywatyzacją publicznych wodociągów można wskazać wiele innych metod komercjalizacji wody jak: butelkowanie, monopol technologiczny na wydobycie surowca i jego oczyszczanie, budowa tam, zapór, zmiany kierunku rzek. Rynek butelkowanej wody rośnie w tempie 20 procent rocznie, przynosząc ogromne zyski korporacjom i przyzwyczajając nas do koncepcji wody jako towaru nieróżniącego się zasadniczo od innych. Reklamy starają się nas przekonać, że powinniśmy pić dwa litry wody dziennie, aby zdrowo i szczupło wyglądać. Symbolem zdrowego stylu życia stała się kupiona w sklepie i towarzysząca nam stale butelka wody.

  Dla goniących za zyskiem korporacji transnarodowych nie ma rzeczy niemożliwych. Można przecież opodatkować deszcz, zabronić zbierania deszczówki, zakazać kopania studni bez zezwolenia (Boliwia, Stany Zjednoczone), wystawić rachunek chilijskim kompaniom miedziowym i kolejom za korzystanie z rzeki (Boliwia i Chile) albo wypompować wodę, a przy tym osuszyć źródła oraz rzeki w celu produkcji markowego napoju Coca-Cola (Indie). Doświadczenie prywatyzacji wody mają już za sobą m.in. takie kraje Południa jak Argentyna, Boliwia, Filipiny, Indonezja, Tanzania.

  Prywatyzacja wody w Boliwii została wymuszona przez Bank Światowy. W 1997 roku oznajmił on władzom, że jeśli nie sprywatyzują wodociągów w Cochabambie, La Paz i El Alto, nie udzieli im pożyczki na rozwój gospodarki wodnej. Celem miało być zapewnienie mieszkańcom Boliwii dostępu do wody pitnej i kanalizacji. Skutek był jednak odwrotny, w samym El Alto odcięto od wody prawie 208 tysięcy ludzi. W 1999 roku rząd Boliwii sprywatyzował wodociągi miasta Cochabamba. Po sprzedaniu firmie Bechtel (działającej w ramach konsurcjum Aguas del Tunari) publicznej elektrowni wodnej w mieście Cochabamba ceny wody natychmiast wzrosły, o 200 procent. W kraju, gdzie pensja minimalna wynosiła mniej niż 60 dolarów, wiele osób otrzymało rachunek za wodę opiewający na 20 dolarów. Firma pobierała nawet opłaty za wodę deszczową zbieraną w beczkach przy domu i za wodę w studniach. Wybuchła ,,wojna o wodę’’ (guerra del aqua), mieszkańcy miasta masowo wyszli na ulice, byli zabici i ranni. Ogłoszono strajk generalny. Bechtel został zmuszony opuścić kraj. W 2000 roku prywatyzację wody unieważniono. Co się dzieje na naszym podwórku?

  Unia Europejska zaczyna prowadzić zakulisowe gry o sprywatyzowanie wody pitnej, a kraje strefy euro, które objął kryzys gospodarczy, zmusza się do sprzedaży i prywatyzacji państwowych firm dostarczających wodę. Komisja Europejska poprzez politykę koncesyjną otwiera drzwi prywatnemu biznesowi. Silne lobby francuskich i niemieckich potentatów zaczyna przynosić efekty.

  Z drugiej strony, mamy do czynienia z wyraźnym oporem mieszkańców wobec prywatyzacji infrastruktury wodnej. Berlińczycy, niezadowoleni z cen i jakości usług, zdecydowali w referendum w 2011 roku o powrocie wodociągów w ręce publiczne. Ze sprzeciwem spotkał się również pomysł sprywatyzowania firmy Canal de Isabel II, zarządzającej zasobami wodnymi Madrytu.
  Dostęp do wody jest prawem człowieka

  W dyskusji o wodzie w opozycji do korporacji transnarodowych stoją ludzie, którzy traktują wodę nie jako towar, lecz jako dobro wspólne. W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody i warunków sanitarnych należy do praw człowieka. Punkt siódmy Milenijnych Celów Rozwoju stawia sobie za cel zmniejszenie o połowę liczby ludzi pozbawionych stałego dostępu do czystej pitnej wody.

  Głównym problemem na świecie nie jest bowiem brak wody, lecz dostęp do wody i jej dystrybucja. Np. w mieście Meksyk 3 procent najbogatszych domów zużywa 60 procent wody, a 50 procent najbiedniejszych – zaledwie 5 procent. Biedni muszą zadowolić się kilkoma godzinami wody w kranie lub – jak mieszkańcy biednej dzielnicy Iztapalapa – napełniać przydomowe zbiorniki z podstawianych przez miasto beczkowozów. Równocześnie bogata dzielnica San Ángel ma nieograniczony dostęp do wody, a tysiące litrów wody codziennie podlewa przystrzyżone równo trawniki. Prywatyzacja nie jest tu rozwiązaniem, czego dowiódł przykład borykającego się z podobnym problemem miasta Saltillo. Koncern przejął tam wodę, czego efektem był wyłącznie spektakularny wzrost rachunków.

  Woda staje się przedmiotem spekulacji i rynkowej walki, ponieważ przedsiębiorstwa dostrzegły miliardowy zysk w czymś, co powinno być dostępne dla ogółu. Dla prywatnego podmiotu gospodarczego woda jest takim samym towarem jak diament, elektryczność czy chleb. Dla pojedynczego człowieka jest niezbędna do tego, by przetrwać. Jej komercjalizacja rzadko przynosi korzyści społecznościom lokalnym, za to zagraża realizacji podstawowych praw człowieka.
  Justyna Adamiak

  http://www.woda.edu.pl/
 • @Lotna 14:45:11
  Wymiar „sprawiedliwości” w Polsce to mafia, która pożera i doi nasze państwo. Posprzątanie tej stajni Augiasza jest dziejową koniecznością
  https://www.youtube.com/watch?v=snAWuYaRHus Narodowy Bank Polski podlega pod Korporację Rothschilda.
  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/10/21/globalizacja-dlug-publiczny-nasze-zdrowie-mleko-dr-jerzy-jaskowski/
 • @Lotna 14:45:11 to już raczej koniec CETA!
  Walonia nieugięta ws. CETA. Szef parlamentu: "Nie będzie możliwe spełnienie ultimatum"..„Nie będzie możliwe spełnienie ultimatum” UE ws. podpisania przez Belgię umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA) - oświadczył w poniedziałek szef parlamentu Walonii Andre Antoine. Według AFP w istocie zażądał więcej czasu na przeanalizowanie dokumentów.
  Deputowany Walonii, francuskojęzycznego, autonomicznego regionu Belgii, zaapelował do autorów umowy o uporządkowanie - jak to ujął - „marmolady tekstów”, które składają się na umowę, czyli licznych aneksów, deklaracji interpretacyjnych, wymiany listów, etc.
  To jest niepoważne
  — ocenił w poniedziałek w belgijskim radiu RTL.
  Mamy do czynienia z marmoladą tekstową, mam 300 stron umowy, 1 300 stron załączników. Mam dwie, nawet trzy deklaracje interpretacyjne
  — dodał.
  Jak pisze agencja AFP, w zasadzie przewodniczący parlamentu Walonii zażądał więcej czasu na przestudiowanie tekstów. Nie sprecyzował jednak, ile dokładnie władze Walonii na to potrzebują.
  Jutro będzie umowa z Amerykanami, Japończykami i Chińczykami, trzeba zatem solidnej podstawy prawnej
  — wskazał.
  Źródła UE podały w niedzielę, że do poniedziałku Komisja Europejska dała rządowi Belgii czas na podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego poparcia umowy CETA.
  Jeśli w Belgii nie uda się przełamać impasu w sprawie CETA do poniedziałku wieczorem, przywódcy UE rozważą odwołanie ceremonii podpisania tej umowy, zaplanowanej na czwartek w Brukseli - poinformowało anonimowo dwóch urzędników zaznajomionych z negocjacjami, na których powołuje się agencja Associated Press.
  Jak powiedzieli oni w niedzielę AP przywódcy UE planują przekazać premierowi Kanady Justinowi Trudeau przez telefon informację o odwołaniu czwartkowego szczytu Unia Europejska-Kanada, jeśli Belgia nie poprze umowy do wyznaczonego przez KE terminu.
  Według anonimowego rozmówcy Reutera, jeśli szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie będzie mógł obiecać Trudeau, iż do tego podpisanie dojdzie, szczyt UE-Kanada zostanie odłożony.
  Walonia sprzeciwia się CETA, a rząd federalny Belgii potrzebuje zgody regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać umowę między Unią a Kanadą. Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln mieszkańców francuskojęzycznej Walonii grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na podpisanie przez Unię porozumienia z Kanadą. Ps...Jedna mała Walonia ma więcej odwagi i "oleju w głowie " niż polski rząd!!! dlaczego PIS nie odrzuciło tej niekorzystnej umowy dla Polski, którą negocjował rząd PO-PSL tak samo jak umowy o CARACALE??? Wygląda na to, że ta umowa o tzw. wolnym handlu to nic innego, tylko same biurokratyczne regulacje! Ile to stron zawierała ustawa o działalności gospodarczej Wilczka? Pięć? "Dobra Zmiana" dostała w ostatniej chwili ostatnią deskę ratunku w postaci błędnego tłumaczenia w tekście umowy. I co z tym zrobili, ci, którzy obiecywali wsłuchiwać się w głos społeczeństwa? Pozostaje wspierać Walonię, pisać można tu: http://magnette.wallonie.be/contact

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej